Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Selvästi hyvä päivä : opas päihteistä vanhemmille ja koulun oppilashuoltoryhmälle

Matero, Tanja (2013)

 
Avaa tiedosto
Matero_Tanja.pdf (193.3Kt)
Lataukset: 


Matero, Tanja
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201302282776
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Matero, Tanja. Selvästi hyvä päivä. Opas päihteistä vanhemmille ja Hakunilan koulun oppilashuoltoryhmälle. Helsinki, kevät 2013, 33s, 1liite.
Diakonia- ammattikorkeakoulu, Diak Etelä Helsinki. Hoitotyön koulutusohjelma, sairaanhoitaja (AMK).


Tämän toiminnallisen opinnäytetyön tavoitteena oli ”Selvästi hyvä päivä” oppaan tuottaminen Vantaan kaupungin Hakunilan yläkoululle. Opas on suunnattu yläkouluikäisten nuorten vanhemmille sekä koulun oppilashuoltoryhmälle. Oppaan tavoitteena on antaa tukea ja neuvoja nuorten päihteidenkäytön varhaiseen tunnistamiseen ja puuttumiseen.

Tänä päivänä nuoret elävät varsin päihdemyönteisessä ilmapiirissä ja laajan eurooppalaisen koululaistutkimuksen sekä valtakunnallisen kouluterveyskyselyn mukaan nuorten tupakointi ja alkoholinkäyttö ovat vähentyneet, mutta muiden päihteiden, erityisesti kannabiksen käyttö yleistynyt. Päihteiden runsas käyttö on yhteydessä monenlaiseen nuorten riskikäyttäytymiseen ja kohonneeseen tapaturmariskiin sekä myöhempiin päihdeongelmiin. Käyttö saattaa vaikeuttaa myös nuorten kognitiivista, emotionaalista ja sosiaalista kehitystä sekä altistaa mielenterveysongelmille ja rikollisuuteen.

Nuorten päihteiden käytön varhaistunnistaminen on keskeisessä roolissa, sillä juuri tähän ryhmään voidaan kohdentaa myös varhaiset hoitotoimenpiteet ja saada jo suhteellisen pienillä toimenpiteillä vähennettyä päihteiden käyttöä ja siitä aiheutuvia haittoja.
Erityisesti kouluympäristö mahdollistaa koko nuorten ikäluokan tavoittamisen.

Opinnäytetyö koostuu raportista ja selvästi hyvä päivä- oppaasta.










Avainsanat: nuoret, päihteet, ehkäisevä päihdetyö, oppaat
 
 
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste