Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Syitä yli 25-vuotiaiden ja synnyttäneiden lisääntyneisiin raskaudenkeskeytyksiin : Lahden kaupungin perusterveydenhuollon ammattilaisten näkökulmia

Tiainen, Satu; Tuukkala, Sanna (2009)

 
Avaa tiedosto
Tiainen_Lahti_2009.pdf (148.7Kt)
Lataukset: 


Tiainen, Satu
Tuukkala, Sanna
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200912087340
Tiivistelmä
Tiainen, Satu & Tuukkala, Sanna. Syitä yli 25-vuotiaiden ja synnyttäneiden lisääntynei-siin raskaudenkeskeytyksiin – Lahden kaupungin perusterveydenhuollon ammattilaisten näkökulmia. Lahti, syksy 2009, 46 s., 3 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu/Lahden ammattikorkeakoulu, Sosiaali- ja terveysala, Hoitotyön koulutusohjelma, Terveydenhoitotyön suuntautumisvaihtoehto, terveydenhoitaja (AMK)

Raskaudenkeskeytykset ovat lisääntyneet huomattavasti Lahdessa erityisesti yli 25-vuotiaiden ja synnyttäneiden naisten keskuudessa. Ehkäisyneuvonnan resursseja on lisätty ja ehkäisyvalmisteiden saanti on helpottunut, mutta raskaudenkeskeytysten määrä ei ole vähentynyt. Suomessa suurin osa raskaudenkeskeytyksistä tehdään sosiaalisten syiden perusteella, kuitenkin raskaudenkeskeytykseen johtavista tekijöistä on olemassa vain vähän tietoa.

Tutkimus sai alkunsa työelämän tarpeesta, Lahden kaupungin Sosiaali- ja terveystoimesta. Tutkimuksen tarkoituksena oli tuottaa tietoa siitä miksi raskaudenkeskeytykset ovat yleistyneet yli 25-vuotiaiden ja synnyttäneiden naisten keskuudessa perusterveydenhuollon ammattilaisten näkökulmasta. Tarkoituksena oli myös selvittää, miten
terveydenhuollon ammattilaiset kehittäisivät ehkäisyneuvontaa, jotta kyseisten naisten raskaudenkeskeytykset vähenisivät. Tutkimuksesta saadun tiedon tavoitteena on kehittää Lahden perusterveydenhuollon ehkäisyneuvontaa ja vähentää yli 25-vuotiaiden ja synnyttäneiden raskaudenkeskeytysten määrää.

Tutkimusmenetelmänä käytettiin kvalitatiivista eli laadullista tutkimusta. Aineisto kerättiin teemahaastattelujen avulla. Haastatteluun osallistui viisi terveydenhoitajaa ja kaksi lääkäriä, jotka työskentelevät Lahden kaupungin perusterveydenhuollossa. Aineiston analyysissä käytettiin sisällönanalyysia.

Yleisin esille tullut syy yli 25-vuotiaiden ja synnyttäneiden naisten raskaudenkeskeytyksiin oli välinpitämättömyys. Ihmisillä on nykyään paljon tietoa ja ehkäisyvalmisteita saatavilla, mutta silti usein raskaudenkeskeytyksien syynä on hoitamaton ehkäisy. Sosiaaliset perusteet olivat yleisimpiä syitä raskaudenkeskeytyksiin. Niistä merkittävimpiä olivat parisuhteiden vaihtuminen, pitkät opiskeluajat, urakeskeisyys ja taloudelliset syyt. Palveluiden saannin vaikeutta pidettiin yhtenä syynä raskaudenkeskeytyksiin. Kehittä-misehdotuksena nähtiin poikien ja miesten huomioiminen ehkäisyneuvonnassa. Yhteistyön lisäämistä ehkäisyneuvolan ja äitiysneuvolan välillä sekä äitiysneuvolan
terveydenhoitajien tiedon lisäämistä ehkäisyasioista pidettiin haastatteluissa yhtenä kehittämisehdotuksena. Mediassa toivottiin otettavan enemmän esille ehkäisyasioita. Ehkäisyä tulisi korostaa mediassa osana terveydestä huolehtimista eikä keskittyä ehkäisyvalmisteiden haittavaikutuksiin.

Tutkimustulosten perusteella ihmisillä on tietoa ehkäisymenetelmistä, mutta välinpitämättömän suhtautumisen vuoksi raskaudenkeskeytykset lisääntyvät edelleen. Nopea palveluihin pääsy ja äitiysneuvolan työntekijöiden ehkäisyneuvontataitojen kehittäminen vähentäisivät mahdollisesti raskaudenkeskeytysten määrää.

Asiasanat: abortti, ehkäisyneuvonta, kehittäminen, neuvolat
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste