Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kylväjän lähetystyö Bangladeshissa : Lähettien kokemuksia kentältä

Pääkkönen, Reeta; Lehtimäki, Heidi-Marju (2013)

 
Tweet refworks
 
Avaa tiedosto
Lehtimaki_Heidi-Marju_Paakkonen_Reeta.pdf (354.3Kt)
Lataukset: 


Pääkkönen, Reeta
Lehtimäki, Heidi-Marju
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2013
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
http://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2013112217873
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Lehtimäki, Heidi-Marju & Pääkkönen, Reeta. Kylväjän lähetystyö Bangladeshissa. Lähettien kokemuksia kentältä. Kauniainen, syksy 2013, 66 s., 1 liite.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Sosiaalialan koulutusohjelma, Kristillisen lapsi- ja nuorisotyön suuntautumisvaihtoehto, sosionomi (AMK) + kirkon nuorisotyönohjaajan virkakelpoisuus.

Tutkimuksen tarkoituksena oli tutkia Evankelis-luterilaisen Lähetysyhdistys Kylväjän työtä Bangladeshissa viimeisten kymmenen vuoden aikana. Tutkimuksessa selvitettiin, mitkä asiat ovat olleet Bangladeshissa olleille läheteille merkittäviä ja mitä työssä pitäisi kehittää tulevaisuudessa lähettien kokemusten mukaan.

Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena. Aineisto kerättiin puolistrukturoidulla teemahaastattelulla, joka toteutettiin tutkimukseen osallistuneiden kesken kesä-elokuun aikana 2013. Tutkimukseen osallistui kuusi Bangladeshissa ollutta lähettiä. Tutkimustulokset analysoitiin teemoittelun avulla.

Tutkimuksen mukaan Bangladeshissa olleet lähetit näkivät kentällä olemisen rikkaana kokemuksena. Kaikki haastateltavat olivat sitä mieltä, että Bangladeshissa tehtävä työ on tarpeellista ja sitä pitäisi tulevaisuudessa jatkaa. Tutkimuksen perusteella lähetit kokevat, että Bangladeshissa tehtävässä työssä on paljon hyviä puolia mutta myös paljon haasteita. Haastavaksi olemisen ja työn tekemisen tekivät olosuhteet sekä työntekijöiden väliset ristiriidat niin paikallisten kuin lähettien kesken. Merkittäviksi koettiin ne hetket, kun nähtiin konkreettisia työn tuloksia.

Tutkimustulokset osoittavat, että Bangladeshissa tehtävässä työssä on paljon kehitettävää tulevaisuudessa. Kaikki haastateltavat toivat esille monia kehittämisen kohtia, joista päällimmäisinä olivat kokonaisvaltaisen lasten ja nuorten parissa tehtävän työn kehittäminen sekä lähettien valinta ja koulutus. Kehittämisen kohtia nähdään myös terveysprojekteissa, kirkon työssä ja kouluprojekteissa.


Asiasanat: lähetystyö, kehitysyhteistyö, Lähetysyhdistys Kylväjä, Bangladesh, haastattelututkimus, kvalitatiivinen tutkimus
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatTutkintonimikkeetAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste