Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Seulontalomake alle 1-vuotiaan lapsen refluksioireilusta

Valkonen, Elina (2014)

Avaa tiedosto
Valkonen_Elina.pdf (1.364Mt)
Lataukset: 


Valkonen, Elina
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2014
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201404275035
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Valkonen, Elina. Seulontalomake alle 1-vuotiaan lapsen refluksioireilusta. Diak Helsinki, kevät 2014. 62 s, 4 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu. Hoitotyön koulutusohjelma, terveydenhoitajan suuntautumisvaihtoehto, terveydenhoitaja (AMK).

Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää seulontalomake imeväisikäisten lasten gastroesofageaalisen refluksitaudin (GERD) merkittävimpien oireiden havain-noimista varten. Tavoitteena oli helpottaa alle 1-vuotiaiden lasten refluksioirei-den tarkkailua ja auttaa huomioimaan refluksitaudin mahdollisuus. Produktio toteutettiin yhteistyössä Refluksilapset ry:n kanssa. Vastaavanlaista lomaketta ei ole Suomessa vielä käytössä.

Produktiona koottiin seulontalomakkeelle lähdekirjallisuudesta ja teoriaosuudesta perustellen merkittävimmät refluksitaudin oireet alle 1-vuotiaalla lapsella.Valmiille seulontalomakkeelle valikoidut pääotsikot olivat syömisvaikeudet, itku ja kipu, hengitystieoireet, kasvu, yölevottomuus, muut huolenaiheet sekä kotona kokeiltavat hoitokeinot. Lisäksi seulontalomakkeelle tehtiin havaintokohtia, joissa on apukysymyksiä tai tilaa vapaille havainnoille.

Seulontalomaketta arvioitiin yhteistyössä Refluksilapset ry:n kanssa. Seulonta-lomakkeesta saatiin sähköisesti kirjallista palautetta nimettömästi refluksilasten vanhemmilta. Palautteen pohjalta seulontalomake muokattiin entisestään käyt-tötarkoitustaan vastaavaksi. Tavoitteena oli, että lomake on tulevaisuudessa Refluksilapset Ry:n kautta perheiden ja terveydenhuollon henkilöstön käytössä ja jatkokehitettävänä.


Asiasanat: oireet, produktio, refluksitauti, seulonta, lomakkeet, vauvat, vauvaperheet
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste