Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Alkuseurakuntien apuna : Lautapeli seurakuntien nuorisotyöhön

Timonen, Antti (2014)

 
Avaa tiedosto
Timonen_Antti.pdf (948.5Kt)
Lataukset: 


Timonen, Antti
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2014
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-ShareAlike 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2014111615738
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ

Timonen, Antti. Alkuseurakuntien apuna – lautapeli seurakuntien nuorisotyöhön. Kauniainen, syksy 2014, 58 s., 5 liitettä.

Diakonia-ammattikorkeakoulu. Sosiaalialan koulutusohjelma, Kristillisen lapsi- ja nuorisotyön suuntautumisvaihtoehto, sosionomi (AMK) + kirkon nuorisotyönohjaajan virkakelpoisuus.

Opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa lautapeli, jossa käsitellään alkuseurakun-taa, apostolien tekoja ja kristillisen kirkon historiaa. Yhteistyötahona opinnäytetyölle toimi Hämeenkyrön seurakunta. Lautapeli on tarkoitettu erityisesti rippi-koulun jälkeiseen nuorisotyöhön, jossa peliä voidaan käyttää opetuksen tai leirikokonaisuuksien osana. Yhtenä tavoitteena oli tuoda esille lautapelien käyttömahdollisuuksia osana nuorisotyötä. Peli työstettiin yksilötyönä pelitestivaiheeseen, jolloin se annettiin Hämeenkyrön seurakunnan nuorisotyöhön testattavaksi. Saadun palautteen pohjalta peliin tehtiin muutoksia ja tarkennuksia.

Lautapeliä varten tutustuttiin pelisuunnitteluun ja pelaamiseen opettamisen välineenä, kristilliseen nuorisotyöhön, kristilliseen kasvatukseen ja toiminnallisuuteen sekä ryhmässä toimimiseen. Pelin teemojen kannalta oleellisiksi nousivat myös apostolien tekoihin ja alkukirkon historiaan tutustuminen.

Opinnäytetyön tuloksena syntyi Alkuseurakuntien apuna -lautapeli. Peli on viiden pelaajan peli, jossa pelaajat auttavat apostolien roolissa kuutta alkuseurakuntaa selviytymään niitä kohtaavista ongelmista ja haasteista. Peli opettaa pelaajia toimimaan yhdessä yhteisten haasteiden voittamiseksi ja myös kuvaa kristillisen kirkon historian alkua. Peli on yhteistyöpeli, jossa pelaajat voittavat tai häviävät yhdessä.

Asiasanat: alkuseurakunta, apostolit, lautapelit, nuorisotyö, oppiminen, pelaaminen, Raamattu
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste