Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Diakonia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Mikä ihmeen diakoni? : Tietoa nuorille diakoniatyöstä

Arvio, Susanna (2015)

 
Avaa tiedosto
Mika ihmeen diakoni.pdf (904.1Kt)
Lataukset: 


Arvio, Susanna
Diakonia-ammattikorkeakoulu
2015
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2015052610489
Tiivistelmä
TIIVISTELMÄ


Arvio, Susanna. Mikä ihmeen diakoni? – Tietoa nuorille diakoniatyöstä. Pori, kevät 2015. 35 s., 3 liitettä.
Diakonia-ammattikorkeakoulu, Pori. Sosiaalialan koulutusohjelma, Diakonisen sosiaalityön suuntautumisvaihtoehto, sosionomi (AMK) + diakoni.
Tämä opinnäytetyö on produktio. Produktio on sekä video että esite diakoniatyöstä. Opinnäytetyön tavoitteena oli lisätä nuorten tietoisuutta diakoniatyöstä, diakoniatyön kuvan selventäminen ja lisätä nuorten kiinnostusta kirkollista ammattia kohtaan.

Idea produktioon saatiin jo syksyllä 2014 kirkon sosiaalisen median suuntaviivat -videosta. Produktion tuloksena syntyivät Mikä ihmeen diakoni? -video ja -esite nuorille. Sekä videossa että esitteessä kerrotaan lyhyen ytimekkäästi diakoniatyön pääpiirteet. Video kestää vain kaksi minuuttia, joten varmasti jokainen jaksaa keskittyä siihen ja katsoa sen. Esite puolestaan tukee videota ja toimii ”muistilappuna” videolla läpikäydyistä asioista.

Video ja esite esitettiin Laitilan lukion toisen vuoden opiskelijoiden uskonnon ryhmälle. Oppilaat antoivat kummastakin positiivista palautetta. Oppilaat kokivat, että produktioni oli erityisesti selkeä ja mielenkiintoinen. Palautetta produktiostani antoi 16 oppilasta. Video ja esite esittelevät diakoniatyötä hauskasti ja helposti lähestyttävästi.

Opinnäyteyön raportti alkaa luvulla työn lähtökohdista. Siitä jatketaan produktion kannalta yhä tarkentaviin kokonaisuuksiin: diakonia, diakoniatyöntekijä, diakoniatyö käytännössä ja materiaalin valmistusprosessi. Lopuksi käydään läpi produktion esittelystä saatu palaute ja pohdinta. Esite on mahdollista tulostaa liitteiden pohjalta.

Asiasanat: produktio, diakoniatyö, diakoniatyöntekijä, nuoret, video, esite
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste