Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Ohitusleikatun potilaan kuntouttavan työotteen perehdyttämismalli

Manner, Sampsa (2016)

 
Avaa tiedosto
sm2.pdf (435.1Kt)
Lataukset: 


Manner, Sampsa
Laurea-ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201601081163
Tiivistelmä
Sepelvaltimotauti on Suomessa yleisin kuolinsyy. Vuosittain sepelvaltimotautiin kuolee 100 000 suomalaista. Sepelvaltimotauti heikentää ihmisen elämänlaatua ja työkykyisyyttä sekä lisää olen-naisesti hoidon ja avun tarvetta. Sepelvaltimotautia sairastavien potilaiden ohitusleikkausten on osoitettu parantavan potilaiden toimintakykyä. Terveydenhuollon henkilöstö on keskeisellä sijalla tuettaessa potilasta kuntoutumaan leikkauksesta. Kuntouttava työote on vuorovaikutteista toimintaa potilaan kanssa, jolla tuetaan potilaan toimintakykyä.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on kuvata ohitusleikatun potilaan kuntouttavan työotteen perehdyttämismalli Meilahden sairaalan sydänkirurgisella M10 -vuodeosastolla. Opinnäytetyön tavoitteena on parantaa osaston uusille sairaanhoitajille annettua perehdytystä osaston kuntouttavasta työotteesta. Opinnäytetyössä käytettiin juurruttamista kehittämismenetelmänä. Työelämän edustajana toimi Helsingin ja Uudenmaan sairaanhoitopiiristä sydänkirurgisen vuodeosaston osastonhoitaja. Aineiston keräämiseksi haastateltiin neljää sairaanhoitajaa teemahaastatteluin. Tämän jälkeen aineisto litteroitiin ja analysoitiin sisällönanalyysillä.

Haastatteluiden perusteella voidaan sanoa, että osastolla oli selkeä kuntouttavan työotteen malli. Opinnäytetyön tuloksena kuvattiin kuntouttavan työotteen mallin keskeiset tekijät. Kuntouttavan työotteen mallin keskeiset tekijät ovat sairaanhoitajan ammattitaito, työyhteisön tuki, moniammatillinen yhteistyö, yhtenäinen toimintamalli, ohitusleikatun potilaan hoitoprosessi ja potilaiden erityispiirteet.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste