Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Itseohjautuvan tiimityön edistäminen henkilöstön ja johtamisen näkökulmasta

Kämppi, Janette (2016)

 
Avaa tiedosto
Kamppi_Janette.pdf (1.848Mt)
Lataukset: 


Kämppi, Janette
Lahden ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/urn:nbn:fi:amk-201602142223
Tiivistelmä
Perinteisten esimiesvetoisten organisaatiorakenteiden tilalle ovat nousemassa itseohjautuvat tiimit, joiden toimintaa kuvastaa oman työn suunnittelu, toteutus ja valvonta. Erityisesti finanssialan työntekijöiden tulevaisuuden työskentelyä kuvaavat itseohjautuvuus ja tiimien monimuotoisuus. Itsenäisyydestään huolimatta tiimit tarvitsevat toimintansa tueksi tietynlaista johtajuutta.

Opinnäytetyö toteutettiin toimeksiannosta Pankki X:lle. Työn tavoitteena oli kartoittaa kohdepankin organisaatiokulttuuria ja itseohjautuvien tiimien nykytilaa sekä selvittää, miten niiden toimintaa ja johtajuutta voitaisiin kehittää. Opinnäytetyössä huomioitiin sekä henkilöstön että esimiesten näkökulmat. Aihe on ajankohtainen Pankki X:ssä erityisesti siksi, että siellä on liian vähän esimiehiä suhteessa konttoriverkostoon.

Työn teoriaosio on jaettu kahteen lukuun. Ensimmäisessä luvussa käsitellään itseohjautuvaa tiimityötä käsitteenä ja kuinka tiimit kehittyvät itseohjautuviksi. Lisäksi tarkastellaan, minkälainen merkitys organisaatiokulttuurilla on itseohjautuvuuden kehittymiseen. Toisessa luvussa puolestaan käsitellään itseohjautuvien tiimien ulkoista ja sisäistä johtajuutta. Tiedonlähteinä on käytetty aiheeseen liittyviä painettuja julkaisuja sekä internet-lähteitä. Opinnäytetyö toteutettiin kvalitatiivisena tutkimuksena ja aineistonkeruumenetelmänä käytettiin teemahaastatteluja. Haastatteluita järjestettiin yhteensä kuusi kohdepankin henkilöstölle ja esimiehille.

Tutkimustulosten perusteella jo toimintansa vakiinnuttaneet konttorit eli tiimit työskentelevät melko itseohjautuvasti. He tarvitsevat toimintansa tueksi lähinnä palvelevaa johtajuutta. Vastaperustettu konttori puolestaan ei työskentele yhtä itseohjautuvasti. Tiimi tarvitsisi toimintansa tueksi lähiesimiehen, koska tällä hetkellä tiimin esimiehenä työskentelee toimitusjohtaja muiden töidensä ohella eikä hänellä ole riittävästi aikaa tiimien toiminnan kehittämiseen. Tutkimustulokset vahvistavatkin sen, että johtajuuden merkitys korostuu itseohjautuvien tiimien toiminnan alussa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste