Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työn imun kokemuksiin yhteydessä olevien tekijöiden kehitttäminen esimiestyöllä : case: Neste Oyj - Porvoo

Laukkanen, Annukka (2016)

 
Avaa tiedosto
Laukkanen_Annukka.pdf (621.8Kt)
Lataukset: 


Laukkanen, Annukka
Lahden ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604204674
Tiivistelmä
Opinnäytetyö käsittelee työntekijöiden työn imun kokemuksiin yhteydessä olevia tekijöitä sekä sitä, miten työn imua voidaan esimiestyön avulla kehittää positiivisemmaksi. Työn imua kokeva työntekijä on työpäivän aikana tarmokas, omistautunut ja uppoutunut. Työn imu voi tarttua työkaverista toiseen ja siihen vaikuttavat erilaiset työn vaatimukset ja voimavarat. Opinnäytetyön tavoitteena on selvittää Neste Oyj:n Porvoo toimipisteessä, millaisten tekijöiden työntekijät kokevat vaikuttavan työn imun kokemuksiin ja miten esimiestyötä kehittämällä työntekijä saadaan kokemaan työn imua useammin.

Opinnäytetyön kohdeorganisaatio on Neste Oyj ja haastateltavat työskentelevät Porvoon toimipisteessä. Opinnäytetyön tietoperustassa käsitellään työn imun kehittymistä osaksi työhyvinvointia, työn voimavaroja ja vaatimuksia, työn imua työn arjessa sekä sitä, kuinka sopivalla esimiestyöllä voidaan vahvistaa työntekijän työn imun kokemuksia.

Opinnäytetyön empiriaosuus on kerätty kolmen aineistonhankintamenetelmän; kyselyn, haastattelun ja työpajan avulla. Kysely on toteutettu kyselylomakkeella, jossa on 19 suljettua kysymystä ja yksi avoin kysymys. Haastattelun tukena käytettiin puolistrukturoitua kysymysrunkoa. Työpajassa keskityttiin kehittämään kyselyn ja haastatteluiden tulosten pohjalta löytyneitä ongelmakohtia niin, että työntekijä voisi kokea työn imua vahvemmin työpäivän aikana. Kyselyyn ja haastatteluihin osallistui yhdeksän henkilöä kymmenestä ja työpajaan osallistui neljä henkilöä.

Työpajan tarkoitus oli etsiä kyselyn ja haastattelun aikana esiin tulleille kehityskohteille käytännönratkaisut. Kehityskohteet olivat seuraavat: tiimipalaverin käynnistäminen, osaamisen jakaminen, yhteisölliset työhyvinvointitapahtumat, sähköisen tiedottamisen kehittäminen ja esimiestyön kehittäminen. Opinnäytetyön tulosten perusteella voidaan todeta, että työntekijöiden työn imun kokemuksia saadaan vahvistettua ihmisläheisemmällä esimiestyöllä ja työkavereiden tuella.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste