Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Concept draft for Green street : storm water management : case Jyväskylä

Tuomi, Paula (2016)

 
Avaa tiedosto
Tuomi_Paula.pdf (7.826Mt)
Lataukset: 


Tuomi, Paula
Lahden ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201604295568
Tiivistelmä
Hulevesien hallinnassa tulisi ennen kaikkea keskittyä ympäristöltään kestäviin ratkaisuihin. Kaupungistumisen lisää läpäisemättömiä pintoja, jolloin vesien normaali kiertokulku häiriintyy, vesien imeytyminen maaperään estyy ja hulevesien viemäröinnin kapasiteetin kasvava tarve lisääntyy. Tämän seurauksena hulevesitulvat ja eroosio lisääntyvät ja luonnon monimuotoisuus kärsii.

Työ on tehty Jyväskylän kaupungin kaupunkisuunnittelun ja maankäytön toimialalle. Tarkoitus on tutkia, onko mahdollista löytää parempia ratkaisuja hulevesien hallinnalle kaupunkialueilla ja ennen kaikkia kaupunkikeskustojen katualueilla, joissa läpäisemättömien pinnoitteiden määrä on suuri. Hulevesien hallinnalle on pyritty löytämään ratkaisuja vihreän infran keinoin.

Tavoitteena on myös yhdistää katupuut olennaiseksi ja toiminnalliseksi osaksi hulevesien hallintaa. Työn lähtökohtana on käytetty Rajakadun hulevesien hallintasuunnitelmaa. Suunniteltu hulevesiviemärikapasiteetin lisääminen tutkitaan korvattavaksi maanalaisen sadepuutarhan avulla.

Työ alkaa terminologian kartoittamisella sekä sivutaan hulevesiä koskevaa lainsäädäntöä. Green street –menetelmää, sekä samantapaisia hulevesien hallintatapoja on tutkittu ulkomaisten esimerkkien avulla. Menetelmien soveltuvuutta ja toimivuutta on tutkittu suunnittelutyökalujen avulla. Suunnittelualueesta on tehty ideasuunnitelma, jossa näitä menetelmiä on sovellettu. Suunnitelmien avulla on laskettu toteutuuko hulevesien hallinnan määrällinen tavoite näiden menetelmien avullla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste