Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ääniohjaus ja lisätty todellisuus varastokeräilyssä

Pieviläinen, Sami (2016)

 
Avaa tiedosto
Opinnaytetyo- Sami Pievilainen.pdf (773.3Kt)
Lataukset: 


Pieviläinen, Sami
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016060611998
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tutustutaan varastotoimintoihin yleisesti ja tarkastellaan varastotoiminnoista tarkemmin ääniohjattua keräilyä sekä lisätyn todellisuuden käyttöä varastokeräilyssä. Opinnäytetyössä myös luodaan katsaus menetelmien historiaan sekä tuodaan esille menetelmien etuja ja haittapuolia työvaltaisessa varastokeräilyssä. Koska työ on kokonaan teoreettinen, menetelmiin perehdyttiin suomen- ja englanninkielisten painettujen lähteiden, sekä verkkomateriaalien avulla.
Johtopäätöksenä todetaan ääniohjauksen varastokeräilyssä olevan varsin suosittu. Se on yleisesti käytössä maailmanlaajuisesti ja siitä noin 20 vuoden aikana saadut kokemukset osoittavat varsin selvästi menetelmän tuovan etua niin itse työn suorittamiseen kuin sitä käyttävän yrityksen talouteen.
Lisätty todellisuus varastokeräilyssä sitä vastoin on varsin uusi konsepti ja päivittäiskäytössä vielä harvinaisuus. Kuten monissa muissakin uusissa tekniikoissa ja menetelmissä, alku on yleensä hankala ja vaatii rohkeita päätöksiä, jotta saadaan lisäkokemuksia ja tuotekehitys pääsee kunnolla vauhtiin. Menetelmästä saadut hyödyt ovat teoriassa samankaltaisia kuin ääniohjausta käytettäessä, mutta pitkäaikaisesta päivittäiskäytöstä saatavat tulokset vielä puuttuvat, koska lisättyä todellisuutta käyttää varastokeräilyssä vasta yksi yritys maailmassa.
On kuitenkin varsin selvää, että lisätty todellisuus on tulevaisuuden uusi suuntaus niin logistiikassa kuin muillakin toimialoilla. Mitä aiemmin yritys hyppää kehitykseen mukaan, sitä varmemmin se asemoi oman paikkansa toimialansa tulevaisuuden kärkitoimijana.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste