Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Automated Monitoring System : Designing a Laboratory Equipment Tracking System

Elyasizadeh, Samrand (2016)

 
Avaa tiedosto
Samrand_Elyasizadeh.pdf (1.078Mt)
Lataukset: 


Elyasizadeh, Samrand
Lahden ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016061813184
Tiivistelmä
Monet organisaatiot pyrkivät löytämään tehokkaan menetelmän seurata esineiden kulkua tarkalla ja luotettavalla automatisoidulla seurantajärjestelmällä. Heikosta seurannasta johtuen tavaroiden hävikki on usein suuri etenkin paikoissa, joissa tavaroihin pääsevät käsiksi useat ihmiset.

Opinnäytetyössä keskitytään parantamaan Lahden ammattikorkeakoulun laboratoriolaitteiden seurantajärjestelmää. Koulun laboratoriossa esineiden valvonta hoidetaan edelleen manuaalisesti, mikä aiheuttaa ylläpitäjälle haasteita seurata esineiden kulkua.

Työn tavoitteena oli suunnitella uuteen teknologiaan perustuva järjestelmä korvamaan koulun vanhanaikainen manuaalinen järjestelmä. Suunnitelman päätehtävänä on tunnistaa automaattisesti henkilökunta ja opiskelijat sekä laboratoriolaitteet lainausprosessissa. Ratkaisuna tässä suunnitelmassa on käytetty radiotaajuista etätunnistustekniikkaa (Radio Frequency IDentification). RFID-pohjainen valvontajärjestelmä on suunniteltu ja kehitetty ratkaisemaan laboratoriovälineistön käsittelyyn
liittyviä ongelmia.

Radiotaajuinen etätunnistus on langaton Auto-ID-tekniikka, joka on saanut merkittävää maailmanlaajuista huomiota. Sitä on käytetty laajalti valvontaja seurantajärjestelmissä, jotka tunnistavat automaattisesti ihmiset sekä välineet. Suunnitelmassa jokainen tärkeä kohde on varustettu RFIDtunnisteella. RFID-lukija on sijoitettu kuhunkin laboratorioon tallentamaan ja tarkistamaan RFID-tunnisteita. Järjestelmän avulla koulu voi antaa luvan määrätyille henkilöille päästä tiettyihin paikkoihin, sallia esineiden liikkuvuus, tallentaa tärkeitä tietoja ja katsella tallennettuja tietoja verkossa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste