Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ammatillisessa oppilaitoksessa opiskelevien tyttöjen liikunta-aktiivisuus ja toiveet liikunta-aktiivisuuden edistämiseksi

Huuskonen, Merja; Immonen, Sanna (2016)

 
Avaa tiedosto
Huuskonen_Merja_Immonen_Sanna.pdf (897.3Kt)
Lataukset: 


Huuskonen, Merja
Immonen, Sanna
Saimaan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016111015967
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää Kouvolan seudun ammattiopistossa ensimmäistä vuotta opiskelevien tyttöjen liikunta-aktiivisuutta, siihen vaikuttavia tekijöitä, liikuntatoiveita sekä tuen ja ohjauksen tarvetta liikunta-aktiivisuuden lisäämiseksi. Tarkoituksena oli tuottaa tietoa ja tehdä kehittämisehdotuksia eri toimijoille tyttöjen liikunta-aktiivisuuden tukitoimien kehittämiseksi. Opinnäytetyön tavoitteena on edistää ammatillisessa oppilaitoksessa opiskelevien tyttöjen liikunta-aktiivisuutta.

Opinnäytetyö toteutettiin määrällisenä kyselytutkimuksena. Teoriaosuudessa tarkasteltiin nuorten liikunta-aktiivisuutta ja siihen vaikuttavia tekijöitä. Aineisto kerättiin internetkyselynä strukturoidulla kyselylomakkeella. Kyselyyn vastasi 69 henkilöä, joista 52 täytti tutkimuksen sisäänottokriteerit.

Tutkimustulosten mukaan suurin osa vastaajista ei liiku riittävästi liikuntasuosituksiin nähden. Tutkimustuloksista nousi esille kolme liikunnan edistämisen ja kehittämisen osa-aluetta: liikuntaneuvonta, liikunnan ohjaus ja koululiikunta. Tyttöjen liikunta-aktiivisuuden edistämisessä tulisi huomioida muun muassa erilaiset ohjaustavat, kaveriryhmät sekä nuorten omat mielipiteet ja toiveet. Vaikuttamismahdollisuuksia koululiikunnan sisältöön tulisi lisätä ja nuoria tulisi tiedottaa arkiliikunnan hyödyistä ja liikunnan sopivasta kuormittavuudesta. Lisäksi yhteistyötä tulisi tiivistää koulun ja liikuntapalvelujen tuottajien välillä. Nuorille tulisi myös tarjota edullisia matalan kynnyksen palveluita. Jatkossa olisi hyvä tutkia kohdennetusti vähän liikkuvien nuorten liikuntatoiveita sekä nuorten hyöty- ja arkiliikunnan toteutumista vapaa-ajalla.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste