Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Hoitajien kokemuksia lääkkeiden koneellisen annosjakelun toteuttamisesta kotihoidossa

Matikainen, Minna; Kimari, Riikka (2016)

Avaa tiedosto
Kimari_Riikka Matikainen_Minna.pdf (520.1Kt)
Lataukset: 


Matikainen, Minna
Kimari, Riikka
Saimaan ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2016112417340
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli selvittää kotihoidossa työskentelevien hoitajien kokemuksia lääkkeiden koneellisesta annosjakelusta, sekä saada selville mahdollisia kehittämiskohtia. Tavoitteena oli myös saada tietoa siitä, onko hoitajien mielestä lääkkeiden koneellisella annosjakelulla vaikutusta esimerkiksi työajan käyttöön ja parantaako se lääkehoidon turvallisuutta? Tutkimus toteutettiin laadullisena tutkimuksena ennalta valikoidulle vastaajaryhmälle, johon kuuluivat Etelä-Karjalan sosiaali- ja terveyspiirin vanhustenpalveluiden kotihoidon yhden toimipisteen hoitohenkilöstö. Tutkimukseen osallistujat vastasivat laatimiimme kysymyksiin nimettöminä ja vapaaehtoisesti. Saadut vastaukset analysoitiin induktiivista sisällönanalyysia käyttäen.
Tutkimuksella saadut tulokset osoittivat, että kotihoidossa työskentelevät hoitajat kokivat lääkkeiden koneellisen annosjakelun parantaneen lääketurvallisuutta monella tavalla. Samalla se kuitenkin on tuonut lääkehoidon turvalliseen toteuttamiseen uusia haasteita. Useimmat vastaajista kokivat lääkkeenjakovirheiden poistuneen ja lääkehoidon helpottuneen, mutta toisaalta yhtä monet olivat havainneet vaikeuksia lääkemuutosten tekemisessä lääkkeiden koneellisen annosjakelun yhteydessä. Vaikutuksista työajan käyttöön nousi selvimmin esiin työajan säästö, eli työaikaa jää enemmän muiden tehtävien hoitamiseen. Toisaalta myös asiakaskäyntien määrä hoitajaa kohden on kasvanut. Asiakaspalautetta hoitajat ilmaisivat saaneensa melko vähän, mutta saatu palaute oli ollut pääosin positiivista.
Tutkimuksen tuloksia voidaan hyödyntää hoitohenkilökunnan ja lääkkeitä toimittavan tahon kanssa lääkkeiden koneellista annosjakelua kehitettäessä. Tutkimus tuotti arvokasta kokemusperäistä tietoa henkilöiltä, jotka käyttävät paljon työssään koneellisesti jaettuja lääkkeitä. Tutkimuksessa esiin tulleet lääkkeiden koneelliseen annosjakelujärjestelmään kohdistuvat kehittämisehdotukset ja niiden tarkempi tutkiminen jatkossa olisi hyödyllistä. Näin voitaisiin kehittää lääkkeiden koneellista annosjakelujärjestelmää ja saada sitä entistä toimivammaksi ja näin parantaa lääketurvallisuutta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste