Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Uuden metsänomistajan perehdyttäminen metsänhoitoon

Mäkinen, Hannele (2010)

 
Avaa tiedosto
Makinen_Hannele.pdf (169.2Kt)
Lataukset: 


Mäkinen, Hannele
Laurea-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201002152214
Tiivistelmä
Suomen metsistä yli puolet on yksityisomistuksessa ja jokainen metsänomistaja hoitaa metsäänsä omalla tavallaan. Metsänomistus ei välttämättä vaadi minkäänlaista metsätietoutta, sillä metsänhoitopalveluja tarjoavia instansseja on paljon. Metsä saattaa kuitenkin olla omistajalleen paljon muutakin kuin sijoituskohde. Metsä on osa suomalaista joka annetaan muiden hoitoon. Metsän merkitys vaihtelee omistajien kesken, kuten myös osallistumishalukkuus.

Jos metsänomistaja tahtoo osallistua metsänhoitoon tulisi hänellä olla perustietous metsätaloudesta. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena onkin antaa Padasjoella sijaitsevan Rekolan metsätilan uudelle omistajalle mahdollisuudet osallistua oman metsätilansa hoitoon. Yleinen metsätalouden ymmärtämys koostuu monesta eri osasta. Metsäalan termistön, metsän kasvun sekä erilaisten metsänhoitotöiden ja niiden yhteyden ymmärtäminen on tärkeää. Lisäksi tulisi omistajan tuntea oma metsätilansa. Oman tilan tuntemus on erittäin tärkeää, jotta ymmärretään minkälaiset toimenpiteet ovat mahdollisia ja kannattavia omalla tilalla kasvuolosuhteiden parantamiseksi.

Tässä opinnäytetyössä käydään läpi Metsäkeskus Tapion metsänhoitosuosituksia ja pohditaan joitakin metsänkasvatus menetelmiä Rekolan metsätilan kannalta. Tarkoituksena on antaa metsän omistajalle yleiskuva metsätaloudesta. Sen avulla on mahdollista ymmärtää metsän toimintoja ja sen tapaa kasvaa. Samalla erilaisten toimenpiteiden teko ja niiden tarpeellisuus tulevat tutuiksi. Tarkoituksena on myös saada omistaja ymmärtämään erilaisia vaihtoehtoja metsänhoitoon. Metsänkasvatusta voidaan tarkastella monesta eri näkökulmasta ja sen toteutuksessakin on monia erilaisia vaihtoehtoja. Tarkoituksena on siis tehdä mahdolliseksi omistajan osallistuminen oman metsätilansa hoitoon tavalla, jonka hän itse kokee parhaaksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste