Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

IKÄÄNTYVÄN KEHITYSVAMMAISEN FYYSISEN TOIMINTAKYVYN TUKEMINEN – Posterit päivittäisen aktiivisuuden muistuttajina

Ruotsalainen, Riina (2017)

 
Avaa tiedosto
Ruotsalainen_Riina.pdf (1.553Mt)
Lataukset: 


Ruotsalainen, Riina
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201702092248
Tiivistelmä
Ikääntyvät kehitysvammaiset ovat usein fyysisesti passiivisia, sillä he tarvitsevat tukea ja kannustusta liikunnalliseen elämäntavan toteuttamiseen. Fyysisen aktiivisuuden sisällyttäminen päivittäisiin toimintoihin ennaltaehkäisee monia sairauksia ja sillä on positiivinen vaikutus itsenäisyyden säilymiseen.

Tämän toiminnallisen opinnäytetyön tavoitteena oli tuottaa materiaali, josta ikääntyvät kehitysvammaiset ja heidän kanssaan työskentelevät henkilöt saavat keinoja fyysisen toimintakyvyn tukemiseen ja sen harjoittamiseen ilman erityisiä välineitä. Tuotoksena syntyivät seinälle laitettavat posterit, jotka sisältävät tietoa ikääntyneiden terveysliikun-tasuosituksista sekä ikääntyville kehitysvammaisille soveltuvista lihaskunto- ja tasapainoharjoituksista, joita kehitysvammaiset voivat arjessa toteuttaa.

Toimeksiantajana työlle toimi Pohjois-Karjalan sairaanhoito- ja sosiaalipalveluiden kuntayhtymän (PKSSK) Honkalampi-keskus, joka järjestää kaikki alueen kehitysvammapalvelut. Posterit on suunnattu Honkalampi-keskuksen palveluksessa olevien ikääntyvien kehitysvammaisten ja heidän kanssaan työskentelevien henkilöiden käyttöön.

Jatkokehittämisideana ikääntyneiden kehitysvammaisten fyysisen toimintakyvyn tasoa voisi kartoittaa esimerkiksi kyselyillä ja kuntotesteillä, ja tulosten perusteella suunnitella ohjeita yksilöllisesti. Lisäksi postereita voisi toteuttaa myös laajemmin, esimerkiksi vaikeasti kehitysvammaisten passiiviseen liikehoitoon tai makuultaan tehtäviin harjoituksiin.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste