Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kannabiksen käyttö kadottaa todellisuudentajun – yläasteikäisille nuorille suunnattu tietopaketti kannabiksesta

Suni, Hanna; Talvala, Milla; Peippo, Laura (2017)

 
Avaa tiedosto
Suni_Hanna.pdf (701.9Kt)
Lataukset: 


Suni, Hanna
Talvala, Milla
Peippo, Laura
Saimaan ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201703273750
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä kirjallisuuskatsaus kannabiksesta ja ehkäisevästä päihdetyöstä, ja tuottaa terveydenhoitajien apuvälineeksi yläasteikäisille nuorille suunnattu tietopaketti kannabiksesta. Tavoitteena oli vastata terveydenhuollon ammattilaisten tiedon ja tuen tarpeeseen kannabikseen liittyen. Etelä-Karjalan alueen terveydenhoitajilla ei ole tähän mennessä ollut tiivistä ja ajankohtaista tietopakettia kannabiksesta. Tietopaketti on tärkeä, koska kannabiskokeilujen on todettu lisääntyneen nuorten keskuudessa.

Opinnäytetyössä tehtiin kattava kirjallisuuskatsaus, jonka tavoitteena oli koota ajankohtaista, tutkittua tietoa kannabiksesta, vallitsevasta kannabiskulttuurista ja yleisesti päihdekasvatukseen liittyvistä näkökulmista. Kannabistietopaketti koostettiin ajankohtaisista tutkimuksista ja tutkimusartikkeleista, kannabiskoulutuksesta ja -tapahtumista ja järjestämällä keskusteluilta nuorten kanssa Imatralla sijaitsevassa Kerhotila Koskiksessa.

Ehkäisevän päihdetyön periaatteiden mukaisesti täytyy päihdetyön perustana olla riittävä tietopohja. Tämä opinnäytetyö toimii kattavana teoriapohjana käytettäessä tämän opinnäytetyön tuotoksena syntynyttä kannabistietopakettia terveydenhoitajan työn apuvälineenä. Jatkotutkimusaiheeksi nousi kiinnostus sekä terveydenhoitajaopiskelijoiden että jo työssä olevien terveydenhoitajien päihdetietopohjasta sekä heidän valmiuksistaan keskustella päihteistä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste