Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Ohutlevyosien suunnittelun ja tuotannon välisen rajapinnan kehittäminen : Case: Teknoware Oy

Vikman, Anssi (2017)

 
Avaa tiedosto
Vikman_Anssi.pdf (1.284Mt)
Lataukset: 


Vikman, Anssi
Lahden ammattikorkeakoulu
2017
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201704285756
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli yhtenäistää käytäntöjä Teknoware Oy:n ohutlevytuotteiden suunnittelun ja tuotannon välillä. Työn sisältö liittyy lähinnä levytyökeskuksella tehtäviin valmistusmenetelmiin. Näitä ovat leikkaus, lävistys ja muovaus. Työ tehtiin pääosin SolidWorks-ohjelmistolla ja lisäksi apuna käytettiin Excel- ja Word-ohjelmia.
Aiemmin yrityksen ohutlevytyökalujen kirjasto, jota suunnitteluosasto käyttää työssään, ei pysynyt ajan tasalla. Päivitykset siihen tulivat myöhässä johtuen tiedonkulun ongelmista tuotannon ja suunnittelun välillä. Opinnäytetyön tavoitteena oli luoda työkalun hankinnasta hallittu prosessi sekä päivittää nykyinen kirjasto niin suunnittelua kuin tuotantoakin paremmin palvelevaksi kokonaisuudeksi.
Yrityksen ohutlevymuovausten mallinnukset päivitettiin ajan tasalle ja samalle yhtenäistettiin niiden nimeäminen suunnittelun ja tuotannon välillä. Muovausten merkitsemiseksi metallikuviin luotiin iskutaulukko joka yhtenäistää niiden ulkoasua sekä parantaa luettavuutta. Uuden työkalun tilaamisesta luotiin prosessikaavio ja tilauskaavake. Ohjeistus iskutaulukon käytöstä ja uuden työkalun tilaamisesta lisättiin sisäiseen suunnitteluohjeeseen.
Opinnäytetyö oli selkeästi rajattu ja onnistui hyvin. Alussa määriteltyihin tavoitteisiin päästiin ja sekä tuotannossa että suunnittelussa oltiin tyytyväisiä työn tuloksiin. Hankkeen todelliset hyödyt tulevat esiin jatkossa saumattomampana ohutlevykomponenttien suunnittelu- ja valmistusprosessina.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste