Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietoturvaohjeistus käyttäjälle

Ekroth, Henrik (2016)

Avaa tiedosto
Ekroth_Henrik.pdf (188.6Kt)
Lataukset: 


Ekroth, Henrik
Laurea-ammattikorkeakoulu
2016
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201705229516
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää päivitetty tietoturva-ohjeistus Finavia Oy:lle. Tietoturvaohjeistuksen avulla yrityksen henkilöstö voisi ylläpitää ja kehittää omia toimia tietoturvan parantamiseksi. Opinnäytetyö on laadittu käytettäväksi Finavia Oy:ssä sisäisesti tukien eri liiketoimintoja ja osastoja.

Työn teoriaperusta pohjautuu vahvasti Valtionvarainministeriön Vahti-ohjeistuksiin, ja siinä on käytetty myös muuta tietoturvaan liittyvää ammattikirjallisuutta. Nykytilannetta kartoitettiin yrityksen intranetistä löytyvästä materiaalista. Tiedonkeruumenetelmistä työssä on käytetty kirjallisuuskatsausta, jonka avulla on hahmoteltu opinnäytetyön aihepiirin kokonaisuutta. Tietoturvan teoria toimii pohjana tietoturvaohjeistukselle. Opinnäytetyössä on käytetty toiminnallisen opinnäytetyön menetelmää, jossa toteutustapana on ollut oheistus. Opinnäytetyö muodostuu prosessin dokumentoinnista ja arvioinnista tutkimusviestinnän keinoin sekä toiminnallisesta osuudesta. Toiminnallinen osuus eli produkti käsittää tietoturvaohjeistuksen.

Työn tavoitteena oli tehdä tietoturvaohjeistus käyttäjille. Tietoturvaohjeistus on tarkoitus ottaa käyttöön kohdeyrityksessä, kun se on testattu käytännössä ja hyväksi todettu. Koska uutta ohjeistusta ei ole vielä voitu testata käytännössä, on lopullisen tuotoksen arvioiminen hankalaa. Opinnäytetyönä tehty tietoturva-ohjeistus vastaa sille annettuja määritelmiä, sekä on saavuttanut sille asetetut tavoitteet. Ohjeistuksen kehittämistä ja päivittämistä tullaa jatkamaan kohdeyrityksessä asiantuntijoiden toimesta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste