Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Käytännön keinot kuntouttavaan työotteeseen hoitajien näkökulmasta – Systemaattinen kirjallisuuskatsaus

Seppänen, Johanna (2017)

Avaa tiedosto
Seppanen_Johanna.pdf (350.2Kt)
Lataukset: 


Seppänen, Johanna
Saimaan ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060512371
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli löytää käytännön keinoja kuntouttavaan hoitotyöhön hoitajien näkökulmasta. Tavoitteena oli tuoda tiivistettyyn muotoon niitä keinoja ja tapoja, joita hoitajat toteuttavat jokapäiväisessä työssään.

Opinnäytetyö toteutettiin systemaattisena kirjallisuuskatsauksena ja aineisto analysoitiin induktiivisen menetelmän avulla. Aineistona käytettiin Theseus-tietokannasta löytyneitä 11 opinnäytetyötä, joista 3 oli ylemmän AMK-tutkinnon opinnäytetöitä. Tutkimuskysymykset tässä opinnäytetyössä olivat: Mitä tarvitaan kuntouttavan hoitotyön toteutumiseen? Millaisia käytännön keinoja hoitohenkilöstöllä on käytössä kuntouttavassa työotteessa? Miten kuntouttava työote toteutuu hoitohenkilöstön mielestä?

Keskeisenä tuloksena kävi ilmi, että hoitajat kokivat kuntouttavan työotteen toteutumiseen tarvittavan ennen kaikkea hoitohenkilöstön sitoutumista ja halua toteuttaa kuntouttavaa työotetta. Taito hyvään vuorovaikutukseen kuntoutujan kanssa ja kyky huomioida tämän voimavarat yhdessä riittävän henkilöstön ja toimintaan soveltuvien tilojen kanssa oli tärkeää. Liikkumiseen, ruokailuun ja hygieniaan liittyviä keinoja tuli esille useita, mutta tärkeimmäksi muodostui motivointi ja sosiaalisen toimintakyvyn huomiointi. Esteenä kuntouttavan työotteen toteutumiselle koettiin koulutuksen puute ja henkilöstömäärän vähäisyys.

Opinnäytetyön tuloksia voidaan hyödyntää suunniteltaessa koulutusta niin työpaikoilla kuin oppilaitoksissa ja tuomalla mahdollisesti uutta näkökulmaa laadukkaamman kuntouttavan hoitotyön toteuttamiseen. Jatkotutkimusaiheina olisi hyvä tutkia myös kuntoutujan näkökulmaa kuntouttavaan työotteeseen ja kerätä lisää tietoa kuntouttavan hoitotyön käytännön keinoista.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste