Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Microsoft Azuren soveltuvuus kyberturvallisuuden harjoitteluympäristönä

Purhonen, Teemu (2017)

 
Avaa tiedosto
Teemu_Purhonen.pdf (1.614Mt)
Lataukset: 


Purhonen, Teemu
Laurea-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017060512419
Tiivistelmä
Laurea-ammattikorkeakoululla on suunnitteilla integroida käytännön harjoituksia kyberturvallisuutta käsitteleville kursseille. Tämän opinnäytetyön tavoitteena on testata Microsoft Azuren soveltuvuutta harjoitusympäristöksi ammattikorkeakoulun opiskelijoille. Toimeksiantajana on Laurea-ammattikorkeakoulu, mutta viime kädessä tästä työstä on eniten hyötyä opiskelijoille.

Ensimmäiseksi luon Azureen valmiin ympäristön ja testaan sitä neljällä kyberturvallisuutta käsittelevällä harjoituksella. Luon ensimmäisen testiversion harjoituksesta mahdollisimman nopeasti, minkä jälkeen sitä voidaan tarpeen mukaan muokata testauksesta saadun tuloksen perusteella.

Konfiguroin Azureen neljä virtuaalitietokonetta. Virtuaalitietokoneiden käyttöjärjestelminä on Windows Server 2012 R2 ja Windows Server 2008 R2 SP1. Yksi tietokoneista on alusta, jossa harjoitukset tehdään ja muut ovat harjoituksen kohteena.

Azure sopii tähän tarkoitukseen todella hyvin. Se on hyvin monipuolinen ympäristö, joka tarjoaa lukuisia eri vaihtoehtoja harjoitusten kohteeksi ja hyökkäyksien alustaksi. Opiskelijan näkökulmasta ympäristön käyttöönotto käy nopeasti ja helposti.

Jotta Azure kannattaa ottaa käyttöön Laurea-ammattikorkeakoulussa, on sitä mielestäni syytä testata lisää. Rakentamalla Azureen kokonaisen IT-infrastruktuurin harjoituksen kohteeksi, mikä simuloi oikeaa yritystä, Laurea voi saada paremman hyödyn Azuresta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste