Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Sanomalehtipapereiden painettavuusominaisuudet

Lassila, Ria (2010)

 
Avaa tiedosto
Lassila_Ria.pdf (1.829Mt)
Lataukset: 


Lassila, Ria
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201004297311
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön pääasiallisena tavoitteena oli saada selville Kouvolassa sijaitsevan painotalo Lehtikanta Oy:n käytössä olevista sanomalehtipaperilaaduista painojäljeltään ja paperiteknisiltä ominaisuuksiltaan paras laatu. Tarkoituksena oli siis löytää korrelaatio sanomalehtipaperin teknisten ominaisuuksien ja painojäljen välille eli tutkia niitä paperin ominaisuuksia, joilla saavutetaan paras mahdollinen painojälki.

Pääsääntöisenä tutkimusmenetelmänä olivat Kymenlaakson ammattikorkeakoulun paperilaboratoriossa suoritetut paperitekniset mittaukset yhteensä 21:lle neliömassaltaan ja vaaleudeltaan vaihtelevalle sanomalehtipaperilaadulle, jotka olivat Varkauden, Anjalan ja Kontupohjan paperitehtaiden valmistamia. Tämän lisäksi Lehtikanta Oy:ssä koepainettiin viidelle painotalon käytössä olevalle paperilaadulle, joiden paperitekniset ominaisuudet oli laboratoriomittauksin selvitetty. Työn toisena tavoitteena oli kerätä laboratoriomittausten avulla tietoa niistä papereista, joita Lehtikanta Oy:llä ei ole käytössä, mutta jotka paperiteknisiltä ominaisuuksiltaan voisivat soveltua yrityksen painotöihin. Tulosten yhteenvedossa ja analysoinnissa keskityttiin pääasiassa kuitenkin vain viiteen paperiin, joille oli suoritettu sekä laboratoriomittaus että koepainatus.

Paperitekniset mittaukset ja koepainatukset antoivat kokonaisuutena odotettuja ja johdonmukaisia tuloksia: ajettavuusominaisuuksien parantaminen pääsääntöisesti huonontaa optisia ominaisuuksia ja painatustulosta. Tekijöitä paperiteknisten ominaisuuksien ja painojäljen välille siis löytyi, mutta kokonaisuutena viidestä koepainetusta laadusta selvästi parasta oli vaikea määrittää, mikä johtui suuresta hajonnasta koepainettujen papereiden neliömassoissa. Laboratoriomittaukset todistivat neliömassan korreloivan useiden paperiteknisten ominaisuuksien kanssa ja vaikuttavan täten kiistattomasti painettavuus- ja ajettavuusominaisuuksiin.

Kokonaisuutena työlle asetetut tavoitteet voidaan kuitenkin katsoa saavutetuiksi, sillä erityisesti koepainetuista papereista saatiin paljon hyödyllistä tietoa. Korrelaatiota eri paperiteknisten ominaisuuksien ja painatustuloksen välillä oli, ja saavutetut tulokset olivat odotetun kaltaiset.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste