Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Työaika ja työajanseurantajärjestelmät

Ellonen, Henni (2017)

 
Avaa tiedosto
Ellonen_Henni.pdf (585.4Kt)
Lataukset: 


Ellonen, Henni
Saimaan ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017103116453
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli vertailla ja tutkia muutamia työajanseurantajärjestelmiä ja niiden ominaisuuksia. Tavoitteena oli saada tarkasti selville, minkälaiset yritykset niistä hyötyisivät kaikista eniten ja kenelle ne sopisivat.

Opinnäytetyön teoriaosuus koostuu työajasta, työajanseurannasta ja uuden tietojärjestelmän valinnasta yritykseen. Teoriaosuudessa käytettiin kirjallisuutta sekä Internet-lähteitä. Tutkimus oli kvalitatiivinen tutkimus, johon aineisto hankittiin työajanseurantajärjestelmien kotisivuilta. Tarvittaessa tietoa hankittiin myös haastattelemalla työajanseurantajärjestelmien toimittajia lyhyillä teemahaastatteluilla. Opinnäytetyön empiriaosuus on jaettu kahteen eri vertailuun. Ensimmäinen vertailu koskee kaikille toimialoille sopivia työajanseurantajärjestelmiä. Toinen osuus koskee työajanseurantajärjestelmiä, joiden kotisivuilla on mainittu niiden sopivan erityisesti rakennusalalle tai liikkuvalle työlle.

Tutkimuksen tuloksena selvisi työajanseurantajärjestelmien sisältämät ominaisuudet ja niiden samankaltaisuudet sekä eroavaisuudet toisiinsa verrattuina. Työajanseurantajärjestelmät olivat melko samanlaisia, minkä takia oli vaikea kuvailla tarkasti yrityksiä, joille jokainen järjestelmä sopisi parhaiten. Eniten työajan-seurantajärjestelmät erosivat toisistaan lisäominaisuuksillaan, joita niillä oli pelkän työajanseurannan lisäksi. Työajanseurantajärjestelmän sopiminen yritykseen, riippuu todella paljon siitä, mitä muita ominaisuuksia yritys tarvitsee järjestelmältä pelkän työajanseurannan lisäksi.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste