Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Käsityön tekemisen yhteys masennuksesta toipumiseen

Toivanen, Eila (2017)

 
Avaa tiedosto
Toivanen_Eila.pdf..pdf (927.6Kt)
Lataukset: 


Toivanen, Eila
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017111116910
Tiivistelmä
Masennus on ajankohtainen ja merkittävä kansanterveydellinen ongelma sekä inhimillisen kärsimyksen aiheuttaja lukeutuen suurimpiin terveydenhuollon haasteisiin. Tässä opinnäytetyössä etsitään vastauksia hyvinvoinnin saavuttamiseen käsityön keinoin hoitotieteen ja käsityötieteen näkökulmista.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää käsityön tekemisen yhteyttä masennuksesta toipumiseen sekä sen käyttämistä masennusta ennalta ehkäisevänä ja lievittävänä hoitomuotona. Kvalitatiivinen tutkimus toteutettiin puhelimitse teemahaastatteluna masennuksen kokeneille käsityötä harrastavien nettiyhteisössä. Aineisto analysoitiin sisällönanalyysia käyttäen.

Tulosten mukaan käsityön tekeminen nähdään terapeuttisena itseilmaisukeinona myös negatiivisille ajatuksille. Se tarjoaa virheiden ja oppimisen kautta ymmärrystä itseä kohtaan. Käsityö antaa onnistumisen kokemuksia vahvistaen positiivista minäkuvaa ja tietoisen läsnäolon tunnetta. Kehollinen toiminta käsityön muodossa synnyttää pystymisen tunnetta ja tukee kädellisen ihmisenä olemisen päämäärään tähtäävää toimintaa. Käsityöhön liittyvien kokemusten jakaminen yhteisössä tarjoaa vertaistukea ja rohkaisee elämän muiden tunteiden käsittelyyn. Käsityön tekeminen auttaa motivaation ja osallisuuden etsimiseen sekä omien mahdollisuuksien löytämiseen, jolloin sitä voidaan verrata toiminnalliseen psykoterapiaan.

Tuloksia voidaan hyödyntää kehitettäessä toimintamalleja masennuksen hoidossa. Jatkossa voitaisiin tutkia myös käsityötä harrastamattomia masentuneita, toiminnallisena tutkimuksena.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste