Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Duunin kuntoutujan kokemuksia palvelupolusta

Lindberg, Taju; Matikainen, Jenna (2017)

 
Avaa tiedosto
Lindberg_Matikainen.pdf (633.8Kt)
Lataukset: 


Lindberg, Taju
Matikainen, Jenna
Laurea-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017112217691
Tiivistelmä
Opinnäytetyön tarkoituksena oli kartoittaa Duunin kuntoutujan palvelupolkua ja selvittää, mitä kautta asiakkaat ohjautuvat Duunin palveluiden piiriin. Työn toimeksiantajana toimi Monipalvelukeskus Duuni. Työn tavoitteena oli saada vastaus seuraaviin kysymyksiin: Millaisia asiakkaiden palvelupolut ovat? Mitä Duunin palveluita asiakkaat käyttävät? Minkälaisiksi asiakkaat kokevat saamansa palvelun? Miten Duuni voisi kehittää palveluitaan entisestään?

Teoreettisessa viitekehyksessä kuvattiin Duunin yleisimpiä asiakasryhmiä sekä avattiin niitä keskeisiä käsitteitä, jotka liittyvät kuntouttavaan työtoimintaan ja sen järjestämiseen. Opinnäytetyön aineisto kerättiin teemahaastatteluin. Haastattelut toteutettiin seitsemänä yksilöhaastatteluna. Haastatellut olivat Duunin nykyisiä asiakkaita, asiakkuuksien pituudet vaihtelivat viikoista vuosiin. Aineiston analyysi toteutettiin induktiivisella eli aineistolähtöisellä sisällönanalyysillä, joka pohjasi tutkimuskysymyksiimme ja niistä nousseisiin käsitteisiin.

Haastattelutulosten perusteella Duunin asiakkaat kokivat palvelupolkunsa toimivaksi ja Duunissa saamansa palvelun hyväksi. He kokivat, että heidät kohdataan yksilöinä ja että heidän yksilölliset erityistarpeet otetaan hyvin huomioon. Työ Duunissa koettiin mielekkääksi ja toimintakykyä ylläpitäväksi. Työtehtävien lisäksi erilaiset retket koettiin tärkeiksi ja virkistäviksi.

Kehittämisehdotuksissa esille nousi ruotsinkielisten huomioiminen paremmin esimerkiksi ruokalistoja tehdessä, lumitöiden hoito talvella ja liikuntalajien monipuolistaminen. Opinnäytetyön tuloksia voidaan hyödyntää Duunissa ja Uudenmaan vammaispalvelusäätiössä laajemmin esimerkiksi palvelupolkujen suunnittelun yhteydessä.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste