Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Henkilöbrändin luominen

Perttula, Elias (2017)

 
Avaa tiedosto
Perttula_Elias_Henkilobrandin luominen.pdf (1.873Mt)
Lataukset: 


Perttula, Elias
Laurea-ammattikorkeakoulu
2017
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2017122122419
Tiivistelmä
Opinnäytetyön lähtökohtana oli havainto, että suomalaiset työnhakijat, yrittäjät ja poliittiset toimijat eivät osaa markkinoida itseään konkreettisten ohjeiden puuttuessa ja ainoastaan he joilla on rahaa pystyvät markkinoimaan itseään taitavasti. Opinnäytetyössä oli tavoitteena kehittää konkreettisia ohjeita oman henkilöbrändinsä kehittämiseksi yhdeksälle enneagrammin eri perusihmistyypille. Erilaisilla ihmistyypeillä tarkoitetaan muun muassa perfektionistia, kannustajaa tai rauhanrakentajaa.

Teoriaosuus opinnäytetyössä käsittelee brändäystä, markkinointia ja käyttäytymispsykologiaa. Teorian avulla selvitettiin mitä brändääminen edellyttää ja missä järjestyksessä. Käyttäytymispsykologian avulla suunniteltiin miten tämä käytännössä toteutetaan. Teoria toimii myös pohjana haastattelujen ja kokemusselvityksien tulkitsemisessa.

Toiminnallinen osuus on kyselytutkimus. Opinnäytetyössä lähetettiin ihmisille sähköinen kysely, jonka tarkoituksena oli löytää yhdeksän eri ihmistyypin edustajia. Kyselyssä selvitettiin, miten he loivat oman henkilöbrändinsä työelämää, yrittäjyyttä ja politiikkaa varten. Tavoitteena oli saada konkreettisia esimerkkejä noin kolme yhtä enneagrammityyppiä kohden. Tuloksiksi saatiin 81 ihmisen vastaukset, jotka jakaantuivat työelämä-, yrittäjyys- ja politiikka-osioon. Yhdessä osiossa on siis 27 henkilön vastaukset.

Haastattelujen tulosten perusteella ihmiset voivat lukea kyseisen opinnäytetyön ja etsiä konkreettisia esimerkkejä oman henkilöbrändinsä luomiseksi, minkä odotetaan auttavan ihmisiä pääsemään eteenpäin työelämässä, yrittäjyydessä ja myös politiikassa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste