Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Dialoginen Kehityskeskustelu Lieksan kaupungin strategian jalkauttamisen välineenä

Schroderus, Raija (2018)

 
Avaa tiedosto
Schroderus_Raija_2018_04_11.pdf (866.3Kt)
Lataukset: 


Schroderus, Raija
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804114482
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tavoitteena oli kehittää suunnitelma ja ohjeistus uudenlaisen kehityskeskustelumallin toteuttamiseen Lieksan kaupungille. Lieksan kaupungin strategia 2030 on hyväksytty kaupunginvaltuustossa kesäkuussa 2016. Tässä opinnäytetyössä tarkasteltiin voidaanko kehityskeskustelua käyttää strategian jalkauttamisen välineenä ja arvioitiin onko kehityskeskustelussa hyödyllistä painottaa dialogisen kehityskeskustelun tärkeyttä.

Tutkimus toteutettiin työelämälähtöisenä toimintatutkimuksena ja konstruktiivisena tutkimuksena, jossa käytettiin tiedonhankintamenetelmänä Lieksan kaupungin tulosyksikkövastaaville tehtyä Webropol-kyselyä. Kyselyssä oli myös avoimia kysymyksiä, joilla saatiin tärkeää informaatiota tutkimukseen. Teoreettisina perusteina tutkimuksessa olivat strateginen henkilöstöjohtaminen ja työhyvinvointi, osaamisen johtaminen, valmentava johtaminen ja dialogi kehityskeskusteluissa.

Opinnäytetyön tuloksena saatiin Lieksan kaupungille dialoginen kehityskeskustelulomake ja ohjeistus, mikä otetaan käyttöön kevään 2018 aikana. Uudessa kehityskeskustelumallissa painotetaan dialogista vuorovaikutusta ja strategian jalkauttamiseen liittyviä osa-alueita. Tutkimuksessa ilmeni, että tulosyksikkövastaavat kokivat sähköisen kehityskeskustelumallin tärkeäksi, minkä käyttöönoton mahdollisuutta on hyödyllistä selvittää. Kehityskeskustelun jatkokehityskohteeksi voidaan nimetä ryhmäkehityskeskustelumallin kehittäminen, minkä todettiin tutkimuksessa olevan tarpeellinen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste