Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Tietoverkkoturvallisuuskoulutuksen kehittäminen

Nieminen, Asseri (2018)

 
Avaa tiedosto
AsseriNieminenONT.pdf (3.615Mt)
Lataukset: 


Nieminen, Asseri
Laurea-ammattikorkeakoulu
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201804154708
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö kehitti tietoverkkoturvallisuuskoulutusta Laurea-ammattikorkeakoulun Network Security -opintojaksolle. Kehittäminen tapahtui luomalla harjoitteluun soveltuva laboratorio ja erilaisia harjoituksia. Opiskelijat suorittavat näitä harjoituksia syksyllä 2017 osana Network Security -opintojaksoa.

Opinnäytetyön teoreettinen viitekehys muodostui kyberturvallisuudesta, josta sitä rajattiin tietoverkkoturvallisuuteen ja vielä tarkemmin murtautumistestaukseen, jota Network Security -opintojakson teoriaosuus käsittelee.

Opinnäytetyö toteutettiin toimintatutkimuksena käyttäen laadullisia menetelmiä. Tutkimus selvitti laboratorioharjoitusten vaikutusta opiskelijoiden osaamisen kehittymiseen, luodun laboratorion käytettävyyttä, ja opiskelijoiden kokemuksia tällaisesta toiminnasta. Tiedonke-ruumenetelminä käytettiin havainnointia, kyselyitä ja haastattelua. Tulokset olivat positiivi-sia: harjoituksilla oli oppimista edistävä vaikutus, laboratorio oli ratkaisuna toimiva ja opiske-lijat kokivat toiminnan hyödyllisenä.

Opinnäytetyön tuotoksina syntynyttä virtuaalilaboratoriota ja harjoituksia voidaan käyttää sellaisenaan tulevilla Network Security -opintojaksoilla, sekä pienin muutoksin soveltaen myös muilla Laurea-ammattikorkeakoulun kyberturvallisuuden opintojaksoilla. Tulevaisuudessa opiskelijat voivat myös käyttää laboratoriota ja harjoituksia itsenäisesti, eikä niiden käytön tarvitse olla lähiopetukseen sidottua.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste