Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Perehdyttäminen työsuojelun toimintaohjelman osana Ruokolahden Ensihoito Ky:ssä

Kosonen, Antti; Natunen, Anssi (2010)

 
Avaa tiedosto
Kosonen_Antti_Natunen_Anssi.pdf (279.4Kt)
Lataukset: 


Kosonen, Antti
Natunen, Anssi
Saimaan ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005199915
Tiivistelmä
Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli työsuojelun toimintaohjelman sekä siihen liittyvän perehdyttämisjärjestelmän luominen Ruokolahden Ensihoito Ky:lle. Aiheen valinta oli työelämässä havaittujen puutteiden herättämä ja siten ajankohtainen.
Perehdyttäminen on oleellinen osa työntekijän opastamisessa uuteen työhön ja sitouttamisessa yrityksen toimintaan. Uusien työntekijöiden koulutustaso ja aiempi työkokemus vaihtelevat, ja siksi myös perehdyttämistarpeet ovat erilaisia. Työpaikkojen ja työhön liittyvien riskien erilaisuus vaatii kuhunkin työpaikkaan kohdistetun perehdyttämisen. Hyvä perehdyttämisjärjestelmä ja – materiaali antavat mahdollisuuksia räätälöidä perehdyttäminen toimenkuvan vaatimusten mukaiseksi. Onnistunut perehdyttäminen antaa työntekijälle hyvän pohjan selvitä työssä eteen tulevista ongelmista.
Opinnäytetyö tehtiin tiiviissä yhteistyössä yrityksen työntekijöiden kanssa ja sen sisältöä muokattiin saadun palautteen perusteella vastaamaan parhaiten esiin nousseita perehdyttämistarpeita. Aineistona käytettiin terveydenhuoltoon ja erityisesti ensihoitoon suunnattua kirjallisuutta ja materiaaleja. Opinnäytetyö koostuu perehdyttämisjärjestelmästä, työsuojelun toimintaohjelmasta ja ISO 9001/2000 laatujärjestelmästä.
Perehdyttämisjärjestelmän luominen auttoi myös opinnäytetyön tekijöiden omaa ammatillista kehittymistä, koska tarvittava materiaali jouduttiin keräämään, suunnittelemaan ja arvioimaan perehdyttämistapahtuma sekä perehdyttämään työntekijät.
Opinnäytetyöprosessi herätti opinnäytetyön tekijöille ajatuksen työntekijöille tehtävästä henkilökohtaisesta kehityssuunnitelmasta, johon kirjattaisiin vuosittaisen kehityskeskustelun perusteella ammatillisen kehittymisen ja valmiuden lisäksi myös laadullisia vaatimuksia. Tätä kehityssuunnitelmaa voitaisiin pitää tämän opinnäytetyön jatkotutkimusaiheena.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste