Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Mäntsälä - Pornainen kotihoidon toiminnan kehittäminen prosessien avulla

Leirimaa, Vuokko (2009)

Avaa tiedosto
Leirimaa_vuokko.pdf (271.1Kt)
Microsoft Word - LIITTEET 2_9.pdf (4.509Mt)
Lataukset: 


Leirimaa, Vuokko
Lahden ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010052610533
Tiivistelmä
Väestön ikääntymisen myötä kuntien poliittiset päättäjät ja viranhaltijat joutuvat miettimään keinoja, joilla ikääntyneiden palvelut saadaan tulevaisuudessa järjestettyä asiakaslähtöisesti ja taloudellisesti. Mäntsälän ja Pornaisten kunnat ovat varautuneet sosiaali - ja terveydenhuollon toimintaympäristön muutokseen käynnistämällä Mopo - hankeen. Hankkeen tavoitteena on luoda sosiaali- ja terveydenhuollon organisaatio, joka perustuu prosesseihin. Hoitopalvelu ja toimintaprosesseja uudistetaan asiakaslähtöiseksi ja johtaminen kehitetään prosessijohtamiseksi.

Mäntsälä - Pornainen kotihoidon toiminnan kehittäminen prosessien avulla - hanke on osa Mopo - hanketta. Kotihoidon hankkeen tavoitteena on kuvata Mäntsälä -Pornainen kotihoidon toiminnan kannalta keskeisten ydinprosessien nykytila ja kehittää Mäntsälä - Pornainen kotihoidolle yhteinen tahtotila nykytilan kuvauksen pohjalta. Tavoitteeseen pyrittiin kotihoidon moniammatillisen prosessiryhmän asiantuntemuksen, prosessikoulutuksen, itsearvioinnin ja käytännön kokemukseen perustuvan tiedon pohjalta. Prosessiryhmä kuvasi neljä kotihoidon ydinprosessia, palvelutarpeen arviointi, asiakkaaksi tulo, asiakastyö ja ei - kiireellinen jatkohoitoon lähettäminen.

Prosessien kuvaamisen tarkoituksena ovat asiakaslähtöiset prosessit. Tavoitteena on turhien työvaiheiden minimointi ja päällekkäisyyksien vähentäminen, rajapintojen löytyminen, sekä vastuiden ja valtuuksien selkiytyminen. Kotihoidon prosessien kuvaaminen edistää myös tulevaa muutosta, linjaorganisaatiosta prosessiorganisaatioksi. Työn tuloksena tuotettiin graafiset ja sanalliset Mäntsälä- Pornainen kotihoidon prosessien nykytilan ja tahtotilan kuvaukset.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste