Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Haavanhoito kehitysvammatyössä : Koulutus haavanhoidosta Attendo Noljakan palvelukodin henkilöstölle

Pakkanen, Eeva; Koistinen, Satu (2018)

 
Avaa tiedosto
Koistinen_Pakkanen_2018_11_29.pdf (1.266Mt)
Lataukset: 


Pakkanen, Eeva
Koistinen, Satu
Karelia-ammattikorkeakoulu (Pohjois-Karjalan ammattikorkeakoulu)
2018
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2018112919054
Tiivistelmä
Tulevaisuudessa entistä suuremman haasteen terveydenhuollolle aiheuttaa haavojen jatkuva lisääntyminen. Lisää resursseja niin määrällisesti, kuin laadullisesti tullaan tarvitsemaan haavanhoidossa. Kehitysvammaisten haavanhoidossa tulee ottaa huomioon erityispiirteitä. Kehitysvamma tarkoittaa vaikeutta ymmärtää ja oppia uusia asioita.

Opinnäytetyön tarkoituksena oli lisätä Attendo Noljakan palvelukodin henkilöstölle valmiuksia suunnitella ja toteuttaa haavanhoitoa työssään. Tavoitteena oli lisätä tietoa haavoista, niiden hoidosta ja tuoda esille erityispiirteet liittyen haavanhoitoon kehitysvammaisille. Opinnäytetyön tehtävä oli toteuttaa koulutus haavoista ja niiden hoidosta palvelukodin henkilöstölle.

Opinnäytetyö toteutettiin toiminnallisena opinnäytetyönä. Opinnäytetyö sisältää perustietoa kehitysvammaisuudesta, ihosta, haavoista ja niiden hoidosta sekä esittelyä haavanhoitotuotteista. Opinnäytetyö sisältää myös pohdintaa haavanhoidon erityispiirteistä ja tarpeista kehitysvammatyössä. Palautteen perusteella haavanhoitokoulutus oli tarpeellinen ja ajankohtainen. Koulutuksessa esillä olleet haavatyypit ja haavanhoitotuotteet antoivat henkilökunnalle uutta tietoa niistä ja niiden käytöstä. Jatkokehitysideana voidaan tehdä henkilökunnan käyttöön haavanhoitokansio.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste