Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Festivaaliorganisaation arvot ja verkosto : Case: Maailma kylässä –yhteistyökumppanitutkimus 2009

Paju, Viivi (2010)

 
Avaa tiedosto
Paju_Viivi.pdf (515.3Kt)
Lataukset: 


Paju, Viivi
Laurea-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201004126367
Tiivistelmä
Maailma kylässä –festivaali on ilmaistapahtuma, jossa eri kulttuurit kohtaavat muun muassa musiikin, ruoan ja teatterin merkeissä. Tapahtuma tarjoaa näkökulmia suvaitsevaisuuteen, globalisaatioon, ympäristöasioihin, kehitysyhteistyöhön sekä vaikutusmahdollisuuksiin omassa arjessa. Toukokuussa 2009 kymmenettä kertaa järjestetyn kaksipäiväisen festivaalin tapahtumapaikkana oli Helsingin Kaisaniemen puisto ja Rautatientori. Kävijöitä festivaali keräsi kahden päivän aikana yli 65 000.

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena on selvittää vuoden 2009 Maailma kylässä –festivaalin näytteilleasettajien tyytyväisyyttä, arvoja ja mahdollisuuksia näytteilleasettajaverkoston kehittämiseen. Lisäksi tavoitteena vertailla saatuja tuloksia kahden aiemman vuoden yhteistyökumppanitutkimusten tuloksiin ja selvittää mahdollisia muutoksia ja kehitystä. Tulosten perusteella tuotan ehdotuksia toimenpiteistä näytteilleasettajaverkoston kehittämiseksi niin, että se voi paremmin käyttää hyväksi etuja, jotka ovat saavutettavissa vain toimivan ja yhtenäisen verkoston avulla. Toimeksiantajana tässä opinnäytetyössä oli Maailma kylässä –festivaalin pääjärjestäjä Kehitysyhteistyön palvelukeskus Kepa ry.

Opinnäytetyö suoritettiin survey-tutkimuksena, jonka keskeisenä välineenä oli strukturoitu kyselylomake. Kyselylomake sisälsi pääosin suljettuja kysymyksiä, joita analysoitiin tilastotieteen menetelmin Microsoft Office Excel –taulukkolaskentaohjelmalla sekä SPSS for Windows 16.0 -tilasto–ohjelmalla. Avoimien kysymysten kautta kerättyjen tietojen käsittelyssä hyödynnettiin sisällönanalyysimenetelmää. Sekä kyselylomakkeen laatimisessa että tulosten analysoinnissa vertailupohjana on käytetty teoreettista viitekehystä, johon sisältyvät teoriaosuudet organisaation arvoista ja verkostoista. Kysely toteutettiin festivaalin toisena päivänä 24.5.2009 jakamalla se festivaalialueella kaikille näytteilleasettajille. Näytteilleasettajia paikalla oli 378 organisaatiota, joihin lukeutuivat järjestöt, yritykset sekä viranomaiset. Kyselyyn vastasi 231 organisaatiota, ja vastausprosentti oli 61,1 %.

Tutkimusten tulokset olivat edellisten vuosien suuntaisia ja näytteilleasettajat olivat yleisesti tyytyväisiä festivaaliin. Eri osa-alueista asiaohjelmaan oltiin eniten tyytymättömiä, joten sen sisältöä tulee jatkossa kehittää näytteilleasettajien tyytyväisyyden takaamiseksi. Tutkimuksen tuloksista ilmeni, että järjestöjen osuus kaikista näytteilleasettajista on laskussa ja yritysten määrä nousussa. Koska tapahtuma järjestetään nimenomaan järjestöjä varten, tulisi pitää huolta, ettei järjestöjen osuus laskisi liian alas. Näytteilleasettajat toivovat yhteistoimintaa ja verkostoitumista myös ennen festivaalia, joten verkoston kehittäminen tulee tarpeeseen. Avoin palaute koski suurimmalta osin käytännön järjestelyjä. Ensimmäisen festivaalipäivän sade aiheutti paljon ongelmia näytteilleasettajille ja lisäksi järjestäjien yhteydenottojen myöhäistä ajoitusta moitittiin.

Lähes kaikkien Maailma kylässä –festivaalin näytteilleasettajien arvot ovat samassa linjassa Kepan periaatteiden kanssa. Näitä periaatteita ovat maailmanlaajuinen yhteisvastuu ja kansainvälinen solidaarisuus. Verkoston keskuudessa luottamusta lisäisi monivuotisten yhteistyökumppaneiden löytyminen myös yrityksiksi luokiteltavista näytteilleasettajista. Näytteilleasettajien yhteistyötä voisi lisätä näytteilleasettajien vuorovaikutus ja toisilta oppiminen myös ennen varsinaista festivaalia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste