Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kirjalliset potilasohjeet raskauden keskeytyshoidossa

Westerlund, Linda; Järvinen, Sanna; Strandman, Jenni (2010)

 
Avaa tiedosto
Westerlund_Jarvinen_Strandman.pdf (954.1Kt)
Lataukset: 


Westerlund, Linda
Järvinen, Sanna
Strandman, Jenni
Laurea-ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201005068185
Tiivistelmä
Laurea-ammattikorkeakoulu Tiivistelmä
Laurea Hyvinkää
Hoitotyön koulutusohjelma
Sairaanhoitaja AMK
Terveydenhoitaja AMK
Sanna Järvinen, Jenni Strandman, Linda Westerlund

Kirjalliset potilasohjeet raskauden keskeytyshoidossa
Vuosi 2010 Sivumäärä 90

Raskaudenkeskeytyksellä eli indusoidulla abortilla (abortus arte provocatus, aap) tarkoitetaan raskauden keinotekoista päättämistä ennen 20. raskausviikkoa. Raskaudenkeskeytyksen hoidosta on laadittu Käypä hoito –suositus vuonna 2001 ja sitä on päivitetty vuonna 2007. Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli selvittää käytössä olevien kirjallisten potilasohjeiden sisältöä ja niiden vastaavuutta raskaudenkeskeytyksen Käypä hoito –suositukseen. Mielenkiinnon kohteena oli, onko sairaaloilla yhteneväisiä käytäntöjä raskaudenkeskeytyksessä käytettävien lääkemäärien, toimintatapojen, seurantojen, ohjeiden ja jälkihoito-ohjeiden suhteen. Tavoitteena oli luoda kattavat Käypä hoito –suositukseen ja tuloksiin perustuvat potilasohjeet.

Aineisto saatiin Hyvinkään sairaalan naistentautien poliklinikalta ja se käsitti 43 sairaalasta saadut potilasohjeet. Aineisto koostui 89 potilasohjeesta, joista 54 oli lääkkeellisen raskaudenkeskeytyksen potilasohjeita ja 35 kirurgisen raskaudenkeskeytyksen potilasohjeita. Aineisto analysoitiin deduktiivista sisällön analyysiä käyttäen. Analyysirunko rakennettiin raskaudenkeskeytyksen Käypä hoito –suosituksen perusteella. Koska lääkkeellinen ja kirurginen keskeytystapa ovat toimenpiteinä erilaiset, laadittiin kummallekin keskeytystavalle omat analyysirungot. Aineistosta poimittiin järjestelmällisesti analyysirunkojen mukaisia ilmauksia ja lopuksi aineisto kvantifioitiin.

Tulosten mukaan kirjallisten potilasohjeiden sisältö sekä ulkonäkö vaihtelivat runsaasti sairaaloittain. Yksittäinen potilasohje koskettaa kaikkia kyseiseen sairaalaan kuuluvia potilaita, jolloin eri sairaaloiden potilaat ovat eriarvoisessa asemassa keskenään. Monetkaan tutkimistamme potilasohjeista eivät täytä hyvän potilasohjeen kriteereitä. Tulosten tarkastelun perusteella voimme todeta jälkitarkastukseen liittyvissä asioissa olevan eniten eroavaisuuksia sekä lääkkeellisen että kirurgisen raskaudenkeskeytyksen potilasohjeissa. Jälkitarkastuksen suoritusajankohdasta, -tavasta ja suorittajista löytyi runsaasti eri vaihtoehtoja. Yllättävä johtopäätös oli, että asiantuntija-avun tärkeyttä psyyken tukemiseksi ei painotettu. Positiivinen johtopäätös oli, että lääkkeelliseen raskaudenkeskeytykseen liittyvä kipu oli huomioitu kaikissa potilasohjeissa. Huomionarvoista oli, että kaikissa kirurgisen raskaudenkeskeytyksen potilasohjeissa ei mainittu, että toimenpide tehdään nukutuksessa tai puudutuksessa. Yli puolesta puuttui myös maininta anestesiaa edeltävästä ravinnottaolosta.

Tutkimuksen tuottaman tiedon avulla luotiin uudet kirjalliset raskaudenkeskeytyksen potilasohjeet, joita ehdotamme lisättäväksi liitteeksi raskaudenkeskeytyksen Käypä hoito -suositukseen. Laatimamme potilasohjeet on suunniteltu asiakaslähtöisesti. Potilaalle tarpeeton tieto on jätetty pois. Potilasohjeet ovat helposti muokattavissa kunkin sairaalan omia käytäntöjä palveleviksi.
Asiasanat raskaudenkeskeytys, Käypä hoito –suositus, raskauden ehkäisy, potilaan ohjaaminen
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste