Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Kiinteistörahastojen myynti Suomessa

Väisänen, Lotta (2019)

 
Avaa tiedosto
Väisänen_Lotta.pdf (1.149Mt)
Lataukset: 


Väisänen, Lotta
2019
Kaikki oikeudet pidätetään
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201903203505
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni tavoitteena oli tutkia kiinteistörahastojen nettomyynnin kehitystä Suomessa. Vertailukohteiksi valikoitui 7 eri kiinteistösijoitusrahastoa, joiden nettomyynnin kehitystä pystyi seuraamaan kuukausittain ilmestyvien rahastoraporttien avulla. Lisäksi kiinteistörahastojen nettomyynnin kehitystä on vertailtu muiden rahastotyyppien nettomyynnin kehitykseen. Tutkimusta täydennettiin haastattelemalla sähköpostitse toimeksiantajayritystä koskien muun muassa kiinteistörahastojen tulevaisuuden näkymiä. Opinnäytetyö on toteutettu tammi-maaliskuun aikana 2019.

Työn teoreettisessa osassa on aluksi käyty läpi kiinteistösijoittamista yleisesti, sekä sivuttu eri rahastomuotoja, jonka jälkeen käyty tarkemmin läpi erilaiset kiinteistörahastot. Lopuksi vielä ennen tutkimusosuutta on tarkasteltu kiinteistörahastoista aiemmin tehtyjä tutkimuksia.

Tutkimusmenetelminä toimivat data-analyysi, sekä laadullinen tutkimusmenetelmä haastattelun muodossa. Keskustelut toimeksiantajan kanssa toimivat tukena tutkimuksen aloituksessa, ja sen aikana.

Tutkimustuloksista selvisi, että kiinteistörahastojen nettomyynnin kehitys on ollut erittäin vakaata. Se on ollut myös huomattavasti vakaampaa verrattuna muihin rahastotyyppeihin. Jokaisen muun rahastotyypin nettomyynti oli heikentynyt vuodesta 2013 vuoteen 2018, kun kiinteistö-rahastoilla se oli kasvanut. Toimeksiantaja uskoo kiinteistörahastojen suosion kasvamiseen, sillä ne tuottavat hyvin melko matalalla riskitasolla. Taloudellinen taantuma olisi mahdollisesti vaikein tilanne kiinteistörahastoille, mikäli esimerkiksi jouduttaisiin korkean velkavivun takia myymään kiinteistöjä tuottaen sijoittajille isojakin tappioita.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste