Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Alkolukolla valvottu ajo-oikeus: Case: Hyvinkään käräjäoikeus

Hasan, Aino (2010)

 
Avaa tiedosto
Hasan_Aino.pdf (472.0Kt)
Lataukset: 


Hasan, Aino
Laurea-ammattikorkeakoulu
2010
Creative Commons License
Creative Commons Attribution-NonCommercial-NoDerivs 1.0 Suomi
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010052710742
Tiivistelmä
Alkoholi on liikenteen suurimpia vaaratekijöitä; rattijuoppo on osallisena joka viidennessä liikennekuolemassa. Näin ollen kuljettajien päihteiden käyttöä pyritään vähentämään monin keinoin. Yksi näistä keinoista on alkolukolla valvottu ajo-oikeus, jota koskeva laki astui voimaan 1.7.2008. Tätä edelsi kolmivuotinen alkolukkokokeilu. Opinnäytetyön tarkoituksena oli tehdä kattava ohjeistus alkolukolla valvotusta ajo-oikeudesta Hyvinkään käräjäoikeuden asiakkaille sekä henkilökunnalle.

Rattijuopumukseen tai törkeään rattijuopumukseen syyllistynyt voi ehdottoman ajokiellon sijaan pyytää valvottua ajo-oikeutta, jossa hän saa ajaa vain alkolukolla varustettua ajoneuvoa. Ajokielto määrätään ehdollisena valvotun ajo-oikeuden ajaksi. Väliaikainen ajokielto päättyy ja koetusaika alkaa, kun valvottuun ajo-oikeuteen määrätylle annetaan alkolukkoajokortti. Koetusaika on yhdestä kolmeen vuotta, keston päättää tuomioistuin. Valvottu ajo-oikeus päättyy ehdollisen ajokiellon koetusajan päättymispäivänä. Valvotun ajo-oikeuden myöntäminen ei vaikuta rattijuopumuksesta tuomittavaan rangaistukseen.

Alkolukko on ajonestolaite, joka mittaa kuljettajan uloshengitysilman alkoholipitoisuuden ja sen perusteella estää ajoneuvon käynnistyksen kuljettajan ollessa alkoholin vaikutuksen alainen. Alkolukko kirjaa kuljettajan kaikki puhallukset sisältäen näytteiden antamispäivät, kellonajat ja alkoholipitoisuudet. Alkolukko vaatii puhallusta myös satunnaisesti ajon aikana, jolloin puhalluksen laiminlyönti tai alkoholia sisältävä puhallus kytkee ajoneuvon äänimerkin päälle. Alkolukon kiertäminen on vaikeaa ja kiellettyä.

Rattijuopumuksesta epäillyn on pyydettävä valvottua ajo-oikeutta joko poliisilta tai tuomioistuimelta. Valvottavan on ennen alkolukkoajokortin myöntämistä käytävä lääkärin tai muun terveydenhuollon ammattihenkilön luona keskustelemassa päihteiden käytöstä, niiden vaikutuksista terveyteen sekä päihteiden käyttöön liittyvistä hoitomahdollisuuksista. Käynnistä on pyydettävä todistus. Alkolukon asennuksen jälkeen ajoneuvo on muutoskatsastettava ennen alkolukkoajokortin myöntämistä. Alkolukko tulee viedä huoltoon 60 päivän välein käyttötietojen purkua varten. Huollossa käyttötiedot siirretään järjestelmään, jota poliisi valvoo.

Alkolukon voi joko ostaa tai vuokrata. Valvottuun ajo-oikeuteen on Suomessa hyväksytty kaksi alkolukkoa: Dräger Interlock XT ja Guardian WR2. Valvottava vastaa valvotusta ajo-oikeudesta hänelle aiheutuvista kustannuksista, jotka ovat yhteensä noin 2 000 €. Valvottu ajo-oikeus voidaan peruuttaa mikäli valvottava sitä pyytää tai mikäli hän rikkoo valvotun ajo-oikeuden sääntöjä. Suurin ongelma valvotussa ajo-oikeudessa on se, että rattijuoppo saattaa ajaa alkolukotonta ajoneuvoa, vaikka hänen omassa ajoneuvossaan alkolukko onkin.

Huhtikuussa 2010 Suomessa oli alkolukolla valvottuja ajo-oikeuksia 409 kappaletta ja vapaaehtoiskäytössä noin 1 500. Tavoitteena on, että parin vuoden päästä alkolukko on vakiovarusteena kaikissa uusissa pohjoismaissa myytävissä autoissa. Lisäksi valmistellaan lakia, jonka mukaan koulu- ja päiväkotikuljetuksissa alkolukko on pakollinen. Alkolukko on myös mahdollisesti tulossa pakolliseksi rattijuopumuksen uusijoille.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste