Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Lahden ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Fast track -suolistokirurgiseen toimenpiteeseen tulevan potilaan hoito-oppaan tuottaminen

Suomalainen, Suvi; Huovila, Veera; Nylund, Eeva (2009)

 
Avaa tiedosto
Huovila_Nylund_Suomalainen.pdf (344.1Kt)
Lataukset: 


Suomalainen, Suvi
Huovila, Veera
Nylund, Eeva
Lahden ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200902121434
Tiivistelmä
Tämän hankeraportin tarkoitus on kertoa kuvallisen potilasoppaan tuottamisesta Päijät-Hämeen keskussairaalaan Fast track- suolistokirurgiseen toimenpiteeseen tulevalle potilaalle. Hanke on toteutettu yhteistyössä Päijät-Hämeen keskussairaa-lan, Marian sairaalan ja Keski-Suomen keskussairaalan Fast track- suolistokirur-gisten potilaiden hoitoon osallistuvien ammattiryhmien kanssa.

Kuvallisen potilasoppaan tavoitteena oli antaa riittävästi tietoa potilaalle suolisto-kirurgisesta Fast track- menetelmällä toteutetusta toimenpiteestä, valmistautumi-sesta kotona ennen leikkausta sekä ohjeet toimenpiteen jälkeisestä kuntoutumises-ta.

Oppaan tuottamista varten tehtiin kysely, jossa selvitettiin, mitä on hyvä Fast track- potilaan ohjaus sekä minkälainen on toimiva potilasopas. Kyselyyn osallis-tuivat Päijät-Hämeen Keskussairaalan Fast track suolistokirurgisten potilaiden hoitoon osallistuva moniammatillinen työryhmä. Marian sairaalasta ja Keski-Suomen keskussairaalasta saatiin Fast track- potilaiden hoidosta kokemukseen perustuvaa tietoa.

Kuvallinen potilasopas valmistui sovitussa aikataulussa syksyllä 2008. Se on tar-koitus ottaa käyttöön Päijät-Hämeen Keskussairaalaan Fast track- suolistokirurgi-seen toimenpiteeseen tuleville potilaille. Kuvallisen potilasoppaan tullessa hoito-työn käytäntöön, toimii se oivallisesti suullisen ohjauksen tukena ja edesauttaa potilaiden tiedonsaantia.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste