Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

PK-yrityksen rahoitus ja Case Avoin yhtiö Sirelle Design

Ovaska, Asta (2010)

Avaa tiedosto
Ovaska Asta.pdf (330.2Kt)
Lataukset: 


Ovaska, Asta
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010101313669
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö on jaettu kahteen osaan. Ensimmäisessä osassa selvitettiin eri rahoitus- ja vakuutusyhtiöiden sekä pankkien myöntämiä avustus-, laina- ja tukimahdollisuuksia sekä niiden saantiin vaikuttavia edellytyksiä. Toisessa osassa perehdyttiin Avoin yhtiö Sirelle Designin lisärahoitustarpeen lähtökohtiin. Yrittäjien toivomuksesta kaikki laskelmat tehtiin prosenttimuotoisena.
Tarkoituksena oli tuottaa yrityksille tiivis ja helppolukuinen opas, josta yritykset voivat nopeasti saada perustietoa ja eri vaihtoehtoja rahoitusmahdollisuuksista. Case-osan tarkoitus oli antaa yrittäjille tietoa yrityksen taloudellisista lähtökohdista, jotka liittyvät lisärahoituksen hakemiseen.
Ensimmäisen osan tiedot on jouduttu suurimmaksi osaksi hakemaan ja kokoamaan Internetistä, useiden eri rahoitusyhtiöiden sivuilta. Toinen osa aloitettiin kummankin yrityksen: Toiminimi Siru Design ja Sisustus Marelle Avoimen yhtiön, tilinpäätösasiakirjojen yhdistämisellä ja muokkaamisella. Tämän jälkeen oli mahdollista tehdä prosenttimuotoinen tuloslaskelma, joka esitetään opinnäytetyössä. Lisäksi tehtiin kannattavuuslaskelma ja herkkyysanalyysi, joiden kustannusarviot ovat yrittäjien antamia.
Tuloksena on tiivis yhteenveto, eri toimialojen hyödynnettäväksi tarkoitetusta rahoitusvaihtoehto-oppaasta. Opinnäytetyön toisessa osassa esitettyjä laskelmia yritys pystyy käyttämään hyödyksi lisärahoitusta hakiessaan sekä seuraamaan yrityksen kehittymistä ja kannattavuutta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste