Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Haavanhoitotuotteet ja niiden valinta : - Oppimateriaalia hoitotyön opiskeluun

Lamminaho, Mirva; Moilanen, Tiina (2005)

 
Avaa tiedosto
Sth2sbTiinaMMirvaL.pdf (348.6Kt)
Lataukset: 


Lamminaho, Mirva
Moilanen, Tiina
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2005
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010111814651
Tiivistelmä
Potilaan haavan hoitaminen on kokonaisvaltaista hoitotyötä, jossa hoitaja tekee itsenäisiä päätöksiä haa-vanhoidon toteuttamisesta, taloudellisuudesta ja johdonmukaisuudesta. Riittävän teoriatiedon ja kliini-sen osaamisen kehittyessä sairaanhoitajat ja terveydenhoitajat voivat hoitaa itsenäisesti potilaita, joilla on haava. Tämä edellyttää sitä, että haavan aiheuttaja tiedetään ja oletetaan haavan paranevan ongelmitta. Hoitotyön asiantuntijoiden tulee osata potilaan haavanhoitoprosessi, jotta itsenäinen työskentely mah-dollistuisi.
Opinnäytetyön lähtökohtana on ollut näyttöön perustuva haavanhoito. Tavoitteena oli tuottaa lisää op-pimateriaalia haavanhoitotuotteista ja niiden valinnasta hoitotyön opiskeluun. Tuottamamme oppimate-riaalin tarkoituksena on tukea hoitotyön opiskelijaa haavanhoitoprosessin oppimisessa. Olemme pyrki-neet tekemään oppimateriaalista mahdollisimman selkeän, ymmärrettävän, monipuolisen ja mielenkiin-toisen.
Opinnäytetyön tuotteistamisprosessi mukailee deduktiivista tutkimusprosessia. Lähtökohtana on ollut aikaisemmin tutkittu ja tuotettu tieto. Tiedon hankinta oli haastavaa, koska suomenkielistä lähdemateri-aalia oli niukasti saatavilla. Tämä johtuu siitä, että haavanhoitoa on alettu tutkimaan vasta viime vuosi-kymmeninä, mutta positiivista kehitystä on tapahtunut 2000-luvulla ja kehityksen toivotaan jatkuvan tulevaisuudessa.
Prosessin myötä valmistuivat haavanhoitoa koskevat kansiot ja laboraatioluokkaan haavanhoitotuotteita sisältävä opetusvälinekaappi. Kansiosta ja kaapista löytyvät kaikki Kainuun keskussairaalassa käytössä olevat haavanhoitotuotteet geneeristen nimien mukaan sekä ohjeita haavanhoitotuotteiden käytöstä.
Jatkotutkimusaiheina voidaan tutkia, miten tuottamamme oppimateriaali toimii opetustyössä. Tutki-muksen perusteella voidaan kehittää edelleen oppimateriaalia ja päivittää sen sisältöä. Opiskelijat käyttä-vät nykyään paljon tietotekniikkaa hyödyksi opiskelujen yhteydessä, joten oppimateriaalia voitaisiin tuottaa myös sähköiseen muotoon.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste