Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

COCA-COLA FINLAND – KALUSTESUUNNITELMA UUSIIN TOIMITILOIHIN

Luoti, Emilia (2010)

 
Avaa tiedosto
emilia_luoti.pdf (5.486Mt)
Lataukset: 


Luoti, Emilia
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010112615905
Tiivistelmä
Coca-Cola Finland muutti vanhoista tiloistaan Helsingistä Sinebrychoffin tehtaalle Keravalle. Uusista tiloista haluttiin tyylikkäät ja brandin mukaiset, sillä tiloissa vierailee myös asiakkaita. Coca-Cola Finlandin uusien toimitilojen suunnittelussa yrityksen brandin huomioiminen onkin ollut tärkeää. Suunnitelmassa on keskitytty mittatilaus kalusteiden suunnitteluun, mutta työ sisältää myös visuaalisien elementtien suunnittelua.

Suunnitteluprosessin aikana on tutkittu Coca-Colaa yrityksenä sekä heidän visuaalista ilmettään. Työssä esitellään myös kaksi olemassa olevaa Coca-Colan tilaa maailmalla sekä yksi Suomessa oleva tila. Tiedonhankinnassa on tutkittu brandin ja yrityksen identiteetin vaikutusta suunnitteluun sekä miksi yritysten tulisi panostaa toimitilojensa visuaaliseen ilmeeseen.

Työtä on tehty tiiviissä yhteistyössä Coca-Cola Finlandin sekä toimeksiannon saaneen MamboGambo Oy:n kanssa. Kalusteiden suunnittelussa on saatu apua rakennusalan ammattilaisilta sekä kalusteiden valmistajilta. Opinnäytetyö sisältää luonnoksia, 3D-mallinnoksia ja kalustepiirustukset sekä valokuvat valmiista kalusteista uusissa tiloissa.

Lähes koko suunnitelma toteutettiin syksyn 2010 aikana. Tutkimuksessa ja suunnitteluprosessin aikana selvisi, että onnistunut toimitilojen sisustus tuo yritykselle lisäarvoa, ollessaan yrityksen näköinen ja huomioidessaan brandin. Henkilökunnan mielipiteet tulisi ottaa suunnittelussa huomioon ja suunnittelijan olisi myös tärkeää perehtyä yrityksen historiaan, arvoihin ja mahdolliseen brandi -ohjeistoon. Mitä paremmin suunnittelija tuntee yrityksen, sitä helpompi on luoda yrityksen näköinen suunnitelma.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste