Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Kymenlaakson alueen sairaankuljettajien omaehtoinen fyysisen kunnon ylläpitäminen

Huikari, Minna Maarit (2010)

 
Avaa tiedosto
KYSELY.pdf (67.12Kt)
MUUTTUJATAULUKKO.pdf (48.33Kt)
Huikari Minna.pdf.pdf (1.049Mt)
KYMENLAAKSON TUTKIMUSLUPAHAKEMUS.pdf (6.826Kt)
Lataukset: 


Huikari, Minna Maarit
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010120317110
Tiivistelmä
Sairaankuljettajan työ on fyysisesti rasittavaa. Työpäivän aikana joutuu usein kantamaan sekä siirtämään potilaita ja kuljettamaan hoitovälineitä mukanaan, myös hankalat työolot tekevät sairaankuljettajan työn fyysisesti kuormittavaksi.
Opinnäytetyön tarkoituksena oli tutkia Kymenlaakson alueella toimivien sairaankuljettajien omaa mielenkiintoa fyysisen kunnon ylläpitämiseen ja miten työnantaja sen mahdollistaa. Samalla kartoitin tuki- ja liikuntaelimistön oireilua sairaankuljettajilla.
Teoriaosuudessa käsitellään sairaankuljettajan työn fyysisiä vaatimuksia, fyysistä kuntoa sekä tuki- ja liikuntaelimistöä. Työnantajan rooli pohjautuu lakeihin.
Tutkimus toteutettiin kvantitatiivisena kyselytutkimuksena Kymenlaakson sairaankuljettajille. Kyselyitä jaettiin 54 ja vastauksia palautui 45 kappaletta. Tutkimuksessa käytettiin harkinnanvaraista otosta
Opinnäytetyön lopputuloksena voidaan todeta, että sairaankuljettajat pitävät työtään fyysisesti raskaana. Raskain työtehtävä on vastaajien mielestä potilaan nostaminen ja kantaminen. Sairaankuljettajien mielestä työssä vaaditaan eniten lihasvoimaa. Tulokset kertovat, että työntekijät harrastavat liikuntaa ja uskovat sen auttavan positiivisesti työssä jaksamiseen. Työpäivän aikainen liikkuminen jakautui vastaajien kesken: osa pystyy liikkumaan ja toisilla ei ole edes järjestetty mahdollisuutta. Vastauksista selviää, että työntekijät toivovat työnantajan osallistuvan enemmän liikuntamahdollisuuksien kustannuksiin.
Jatkotutkimuksina voisi tutkia, miten työaikarytmitys ja varallaolo sairaankuljetuksessa vaikuttavat fyysisen kunnon ylläpitämiseen ja työssä jaksamiseen, sekä pohtia kuntotestauksen tarpeellisuutta ja niiden yhtenäistämistä ammattikorkeakoulujen pääsykokeissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste