Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Lääkepoikkeamien vähentäminen Hopeaniemen hoivakodissa

Ahlgren, Johanna (2009)

 
Avaa tiedosto
Hopeaniemi.pdf (935.6Kt)
Lataukset: 


Ahlgren, Johanna
Laurea-ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200903251797
Tiivistelmä
LAUREA-AMMATTIKORKEAKOULU TIIVISTELMÄ
Laurea Lohja
Hoitotyön koulutusohjelma
Sairaanhoitaja AMK



Tekijä: Johanna Ahlgren

Opinnäytetyön nimi: Lääkepoikkeamien vähentäminen Hopeaniemen hoivakodissa

Vuosi 2009 Sivumäärä 31 Tunnusnumero

Tämä opinnäytetyö on raportti Turvallisen lääkehoidon projektista, Hopeaniemen hoivakodin työryhmän työskentelystä ja tuloksista osana Laurea Lohjan Turvallisen lääkehoidon tutkimus- ja kehittämisprojektia. Projekti aloitettiin tammikuussa 2007 yhteistyössä Laurea-ammattikorkeakoulun ja Hopeaniemen hoivakodin henkilökunnan kanssa. Projektin tarkoituksena oli kehittää turvallisen lääkehoidon toteuttamista Hopeaniemen hoivakodissa ja lääkityspoikkeamien vähentäminen. Tavoitteena oli tuottaa tutkittuun teoriatietoon pohjautuen työyhteisölle uusi toimintamalli lääkepoikkeamien vähentämiseksi. Tähän tavoitteeseen oli tarkoitus päästä työryhmätyöskentelyllä, jotta työyhteisössä oleva hiljainen tieto saataisiin näkyville.

Opinnäytetyön työryhmä koostui kolmesta työelämän edustajasta ja alussa kahdesta Laurea AMK:n opiskelijajäsenestä. Projektin aikana opiskelijajäsenten osalta tapahtui vaihdoksia, ja lopulta työryhmässä oli vain yksi opiskelijajäsen. Tässä työryhmässä uudeksi toimintamalliksi luotiin Hopeanimen hoivakotiin kaksoistarkastusmalli, jossa sairaanhoitaja tarkastaa toisen hoitajan jo jakamat dosetit. Jos virheitä on tapahtunut, ne huomataan tässä vaiheessa.

Hopeaniemessä oli ennen projektia käynnistetty lääkityspoikkeamien seuranta. Kaavakkeita oli kertynyt paljon ja niitä analysoidessa kävi ilmi samojen virheiden toistuminen. Potilaalle asti menneitä virheitä oli vain muutamia, eikä niistä ollut kenellekään hengenvaaraa.

Juurruttaminen työyhteisöön alkoi hyvin, koko työyhteisö oli valmis muutokseen ja avointa keskustelua käytiin osastotunneilla. Kehittäminen oli työyhteisöstä lähtöisin, ja opiskelijat toimivat tutkitun tiedon välittäjinä kehittämistoiminnan tueksi.

Uuden toimintamallin kokeiluvaiheen jälkeen kerättiin tammikuun 2008 lopussa Hopeaniemen kaikilta työntekijöiltä arviointi kehittämishankkeesta. Vastausprosentti oli hyvä (72%). Hopeaniemen henkilökunnan vastauksista voi päätellä työryhmän onnistuneen tehtävässään. Uusi toimintamalli koettiin hyväksi ja työyhteisössä hyvin hyödynnettäväksi.

Tämän projektin jatkoksi olisi mielenkiintoista palata myöhemmin Hopeaniemen hoivakotiin ja tutkia onko tällä tuotetulla toimintamallilla ollut millaisia pidemmän aikavälin vaikutuksia lääkepoikkeamiin. Mielenkiintoista olisi myös selvittää, millaisia muutoksia työyhteisö on tehnyt tässä projektissa tuotettuun toimintamalliin.










Asiasanat: lääkehoito, muutos, hiljainen tieto
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste