Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Elämyksiä Etelä-Amerikasta - tapahtuman järjestäminen tiedekeskus Heurekassa

Yli-Kojola, Laura (2009)

 
Avaa tiedosto
Thesis.pdf (2.895Mt)
Lataukset: 


Yli-Kojola, Laura
Laurea-ammattikorkeakoulu
2009
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-200904031870
Tiivistelmä
Opinnäytetyöni aiheena oli tapahtuman järjestäminen. Olin mukana järjestämässä multisensorista tapahtumaa, joka järjestettiin Tikkurilassa, tiedekeskus Heurekassa 10–11.5.2008. Tapahtumassa tuotiin esille Etelä-Amerikkaa eri aistien välityksellä. Toteutimme tapahtuman yhteistyössä Laurea-ammattikorkeakoulun sekä Heurekan kanssa. Tapahtumaa järjestämässä oli seitsemän Laurea-ammattikorkeakoulun eri koulutusohjelmien opiskelijaa. Tapahtuman ohjaajana toimi Laurea-ammattikorkeakoulun sosiaalialan lehtori Minttu Räty.

Heurekasta saimme suuren tilan, johon meidän oli mahdollisuus rakentaa eteläamerikkalainen maisema. Jaoimme tilan kolmeen osaan, joissa esittelimme eteläamerikkalaisen kaupungin, arjen sekä rannan. Tapahtuman ideana oli, että tila voisi toimia sekä kansainvälisyyskasvatuksen ympäristönä että se auttaisi suomalaisia ymmärtämään vieraita kulttuureja ja eteläamerikkalaisia tapoja. Halusimme tapahtumaan myös eteläamerikkalaisia, jotka voisivat saada mieliinsä onnellisia muistoja kotimaastaan tapahtuman kautta.

Käsittelen opinnäytetyössäni ensin multisensorisuutta ja kerron hankkeen taustoista, ketkä toimivat hankkeessa ja mitä hanke pitää sisällään. Koska tapahtumamme koski Etelä-Amerikkaa, olen tuonut esille myös sen musiikkia, elämää ja kulttuuria. Olen tarkastellut tapahtumaa prosessina teoreettiselta pohjalta, sekä kertonut myös miten tapahtuma käytännössä järjestettiin.

Tapahtumassa käytettiin myös arviointikaavakkeita. Lapsille sekä aikuisille oli tehty omanlaiset kaavakkeet ja kysymykset. Arviointikaavakkeet teki opiskelija Anne Makkonen ja olen käyttänyt niitä ja niiden tuloksia opinnäytetyössäni. Tapahtumaa arvioitiin myös suullisesti, joten kaikki eivät kokeneet tarpeelliseksi täyttää arviointikaavaketta.

Opinnäyteyöni lopussa olen käynyt läpi omia kehittämisideoita sekä omaa oppimista tapahtuman järjestämisestä, multisensorisuudesta sekä yhteistyöstä muiden projektissa mukana olleiden kanssa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste