Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

"Summer Action". 13-16-vuotiaiden nuorten liikuntaleirin tuotteistaminen.

Pyykölä, Jonna (2010)

Avaa tiedosto
Pyykola_Jonna.pdf (552.7Kt)
Lataukset: 


Pyykölä, Jonna
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010120316985
Tiivistelmä
Tiivistelmä

Tämän opinnäytetyön tarkoituksena oli suunnitella Kainuun Liikunnalle uusi 13-16-vuotiaille nuorille suunnattu liikunnallinen leiri, jonka nimeksi tuli Summer Action. Leirin sisältö koostui ryhmäytymistehtävistä, pelailusta ja luovasta työskentelystä, joilla edistetään ryhmätoimintaa ja osallisuutta. Tavoitteena oli saada passiiviset nuoret liikkumaan helppojen aktiviteettien avulla. Tarkoituksena oli tehdä valmis leiri pohja aikatauluineen ja ohjelmi-neen, jota Kainuun Liikunta voi tulevaisuudessa hyödyntää leirien suunnittelussa tai käyttää sellaisenaan.


Kehittämistehtävänä minulla oli miten tuotteistaa nuoria kiinnostava leiri ja millaisilla liikunta-aktiviteeteilla moti-voidaan nuoria liikkumaan ja osallistumaan leirille. Opinnäytetyössäni käsittelin aiheita, jotka ovat oleellisia nuorten osalta kuten nuorten liikuntasuosituksia, nuorille soveltuvia liikkumismuotoja, nuorten liikuntatottumuksia koko Suomessa sekä erityisesti Kainuussa, motivointia, liikunnan kasvatuksellista merkitystä, nuorten tupakointia, ryhmätoimintaa sekä seikkailukasvatusta. Teoriataustan ja kehittämistehtävän pohjalta lähdin suunnittelemaan leirin sisältöä. Opinnäytetyön ollessa tuotteistettu sisältää se myös leirin tuotteistamisprosessin vaiheet sekä Summer Actionin sisällön päiväkohtaisesti.

Leirin suunnittelussa hyödynsin Kajaanin ammattikorkeakoulun määrittelemää tuotteistamisprosessia. Aluksi laadin synopsiksen, jossa kuvailin leirin sisällön ja toteutuksen yleisesti ja vielä ideatasolla. Tämän jälkeen muokkasin sisältöä toimeksiantajan toiveiden mukaisesti. Toimeksiantajan kanssa sovin kuinka kauan leiri tulisi kestämään, missä se toteutettaisiin ja mitä se tulisi sisältämään. Alustavan leirin aikataulutuksen ja nimen päättä-misen jälkeen leiriä markkinoitiin internetissä ja mainoksilla. Summer Action oli tarkoitus toteuttaa kesällä 2010 Lehtikankaan koululla sekä sen ympäristössä. Osallistujien vähyyden vuoksi leiri ei toteutunut eikä sitä voitu testata. Jatkossa tulee kiinnittää parempaa huomiota markkinointiin ja etukäteen tulisi tehdä taustatutkimusta tämän hetken nuorten kiinnostuksen kohteista. Tuote kannattaa testata, vaikka se ei nyt toteutunutkaan.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste