Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Diabetesta sairastavan alaraaja-amputaatiopotilaan kokemuksia selviytymisen tukemisesta postoperatiivisessa vaiheessa

Mustonen, Titta; Leskinen, Jenni; Mikkonen, Sanna (2010)

 
Avaa tiedosto
Leskinen Jenni_Mikkonen Sanna_ Mustonen Titta.pdf (441.2Kt)
Lataukset: 


Mustonen, Titta
Leskinen, Jenni
Mikkonen, Sanna
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010121618482
Tiivistelmä
Suomessa on yhä enenevässä määrin diabetesta sairastavia potilaita, joilla esiintyy diabetekseen liittyviä liitännäis-sairauksia. Nilkan yläpuolisista alaraaja-amputaatioista noin puolet tehdään diabeetikoille. Tämä on merkittävä muutos potilaan elämässä ja sopeutuminen alaraaja-amputaatioon leikkauksen jälkeen voi olla haastavaa. Se vaikuttaa ihmiseen kokonaisvaltaisesti ja sopeutuminen elämään amputaation jälkeen vaatii aikaa ja potilaalta kärsivällisyyttä, jolloin hoitajilta saatu tuki on erittäin tärkeää. Hoitajan ja potilaan välisessä yhteistyössä etsitään niitä ratkaisuja, joiden avulla potilas voi omista lähtökohdistaan löytää elämäntilanteessaan mahdollisuuden selviytyä.

Opinnäytetyömme oli laadullinen tutkimus, jonka tarkoituksena oli kuvailla diabetesta sairastavan alaraaja-amputaatiopotilaan kokemuksia selviytymisen tukemisesta postoperatiivisessa vaiheessa kirurgisella vuodeosastolla. Opinnäytetyön tavoitteena oli, että hoitajat voivat kehittää kokonaisvaltaista postoperatiivista hoitotyötä diabetesta sairastavan alaraaja-amputaatiopotilaan selviytymisen tukemisessa.

Tutkimustehtävämme oli:
- Mitkä tekijät ovat vaikuttaneet diabetesta sairastavan alaraaja-amputaatiopotilaan selviytymiseen amputaatiosta postoperatiivisessa vaiheessa?

Haastattelimme kahta diabetesta sairastavaa alaraaja-amputaatiopotilasta avointa haastattelua käyttäen. Haastatte-lujen auki purkamiseen käytimme induktiivista sisällönanalyysia. Aineistosta nousi esille, että diabetesta sairastavien alaraaja-amputaatiopotilaiden kokemukset amputaatiosta selviytymiseen liittyivät emotionaaliseen, fyysiseen, vuorovaikutukselliseen ja tiedolliseen tukeen sekä hoitajien suhtautumiseen ja potilaan omiin voimavaroihin.

Tulokset osoittavat, että potilaat kokevat merkityksellisinä asioina hoitajien emotionaalisen suhtautumisen heitä kohtaan sekä vuorovaikutustilanteet heidän kanssaan. Potilaat kokevat saadun informaation puutteelliseksi sen vähyyden ja huonon ymmärrettävyyden vuoksi. Yksilöllinen ja kokonaisvaltainen hoito on tärkeää amputaatiosta selviytymisen kannalta.

Jatkotutkimusaiheina voisi olla havainnoivalla tutkimusotteella tehty tutkimus, jossa selvitettäisiin, kuinka hoitaja kohtaa potilaan ja tukee häntä selviytymisessä postoperatiivisessa vaiheessa. Jatkotutkimusaiheena voisi myös olla, kuinka hoitaja tukee alaraaja-amputaatioon tulevaa potilasta preoperatiivisesti. Opinnäytetyömme aihetta voitaisiin selvittää myös hoitajien näkökulmasta.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste