Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kajaanin ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Osakkeenomistajan kunnossapitovastuu ja muutostyöoikeus asunto-osakeyhtiössä

Kujanpää, Vesa (2010)

 
Avaa tiedosto
Vesakujanpaavalmisopari.pdf (364.9Kt)
Lataukset: 


Kujanpää, Vesa
Kajaanin ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010122518902
Tiivistelmä
Opinnäytetyössä oli tavoitteena selvittää 01.07.2010 muuttuneen asunto-osakeyhtiölain mukaista osakkeenomistajan kunnossapitovastuuta sekä oikeutta tehdä muutostöitä omistamassaan osakehuoneistossa. Lisäksi työssä käsiteltiin uuden lain mukaista korjaustyöhön liittyvää ilmoitus- ja lupamenettelyä. Työssä tutkittiin lain soveltamista käytäntöön ja pohdittiin lainmukaisen toiminnan tuomia lisäkustannuksia ja niiden oikeaa tasoa. Lisäksi työn tavoitteena oli auttaa isännöitsijöitä ymmärtämään, kuinka uutta lakia tulisi tulkita ja millaisia kuluja kunnossapito- ja muutostöitä tekeviltä osakkailta saa periä.

Työ suoritettiin tutkimalla lainsäädäntöä, hallituksen esitystä uudeksi laiksi ja oikeuskirjallisuutta sekä soveltamal-la isännöintialan työkokemusta lain tulkintojen konkretisoimiseksi.

Johtopäätöksenä työllä oli, että kunnossapito- ja muutostyöilmoituksen vastaanotto ja sen dokumentointi on yksinkertainen toimenpide. Lakisääteisen velvoitteen täyttäminen ei ole kohtuuttoman vaikea tai aikaa vievä työ. Lainsäätäjän tarkoittaman kohtuullisen ja tarpeellisen kulun suuruus vaihteli huomattavasti eri isännöitsijäntoi-mistoissa. Kunnossapito- ja muutostyön valvontaan liittyen opinnäytetyössä todettiin, että yhtiön puolesta työtä valvovan henkilön valinta tulee tehdä perustellusti ja yhdenmukaisuusperiaatetta noudattaen. Selvitetyn perusteella voi johtopäätöksenä todeta, että joissain tapauksissa osakkeenomistajalta on peritty enemmän kuluja, kuin lain mukaan olisi pitänyt periä.

Koska laki on tuore, on sen soveltaminen käytännön työelämään ollut hyvin erilaista. Asiaan liittyviä oikeustapauksia ei vielä ole. Ensimmäisten oikeustapausten jälkeen käytännöt tulevat todennäköisesti yhtenäistymään ja kustannustaso vakiintuu.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste