Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Implementation of manufacturing data management application in the scientific research project

Saifoulina, Margarita (2011)

Avaa tiedosto
Saifoulina_Margarita.pdf (2.184Mt)
Lataukset: 


Saifoulina, Margarita
Laurea-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201102032030
Tiivistelmä
Tuotannon tiedonhallintasovelluksen käyttöönotto tieteellisessä tutkimusprojektissa
CASE: CERN, the European Organization for Nuclear Research

Opinäytetyön tavoitteena oli tutkia MTF (Manufacturing and Test Folder) -sovelluksen kayttöönottoprosessi CLIC (Compact Linear Collider) Radio Frequency Structure Development -projektissa. Ensisijaisena tavoitteena oli tutkia, miten sovelluksen käyttöönotto ja sen integrointi CERN EDMS (Engineering and Equipment Data Management System) sovelluksen kanssa helpottaa tuotteen elikaaren hallintaa tilaus-toimitusketjussa, sekä miten se vaikuttaa valmistustoiminnan hallintaan sisäisellä ja ulkoisella tasolla. Tutkimuksella haluttiin myös tuoda esiin kayttöönoton erot muissa CERN (European Organization for Nuclear Research) -projekteissa.

Tutkimus koostui kvalitatiivisesti tutkitusta teoreettisesta ja empiirisestä osasta. Teoriaosuudessa tutkittiin PDM- (Product Data Management), EDM- (Engineering Data Management) ja PLM- (Product Life Cycle Management)-järjestelmien ominaisuuksien väliset erot. Pääpainona oli tutkia PLM -järjestelmän kayttöönoton etuudet ja haasteet. Empiirisen
tutkimuksen analyysi perustui saatuihin tietoihin aktiivisesta käyttöönoton osallistumisesta CLIC RF -projektissa sekä haastatteluista, jotka toteutettiin kolmessa eri CERN -projektissa. MTF -sovelluksen koulutus ja seminaaritilaisuudet antoivat tutkimukselle syvällisempää lisätietoa käyttönottoprosessista.

Tutkimuksen tulokset osoittivat, että MTF -sovelluksen käyttöönotton toteuttaminen suoritetiin eri tavalla kussakin CERN -projektissa. Käyttöönoton tavoitteet myös vaihtelivat. Keinot ja tavat, jotka helpottavat tuotteen elikaaren ja valmistuken hallintaa vaihtelivat projektikohtaisesti. CLIC RF -projektin sarjatuotanto on vasta aluvaiheessa, joten kaikkia MTF –sovelluksen lisäominaisuuksia mukaan lukien varastonhallinan mahdollisuuksia ei olla vielä ehditty käyttöönottaa. Siksi tutkimuksessa esitetyt käyttööoton ratkaisuvaihtoehdot antoivat arvokasta tietoa käyttöönton jatkoa varten.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste