Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Saimaan ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Henkilöstökoulutuksen vaikuttavuus case: Abc Särkisalmi

Punnonen, Suvi (2010)

Avaa tiedosto
Suvi_Punnonen.pdf (571.3Kt)
Lataukset: 


Punnonen, Suvi
Saimaan ammattikorkeakoulu
2010
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-2010121418223
Tiivistelmä
Tämä opinnäytetyö oli tutkimus henkilöstökoulutuksen vaikuttavuudesta. Tutki¬muksen kohteena oli Abc Särkisalmi, vuonna 2009 avattu liikennemyymälä Pa-rikkalan Särkisalmella. Tässä opinnäytetyössä haluttiin selvittää onko ava¬ukseen liittyvät koulutukset koettu hyödyllisiksi, kuinka niitä mahdollisesti voitai¬siin kehittää ja kuinka henkilökunta on kokenut voineensa soveltaa saatuja op¬peja käytäntöön kuluneen vuoden aikana. Työssä esiteltiin teoriaa henkilöstö-koulutuksesta sekä sen vaikuttavuudesta kahdesta eri näkökulmasta.

Opinnäytetyö oli tapaustutkimus. Työ aloitettiin toukokuussa 2009 tarkkaile¬malla ja havainnoimalla. Kevääseen 2010 saakka jatkuneet koulutukset koottiin yh-teen ja varsinainen kirjoitusosuus aloitettiin keväällä 2010. Elokuussa 2010 henkilöstökoulutusta ja vaikuttavuuden käsitteitä avaava teoriaosuus oli valmis.

Elokuussa 2010 aloitettiin opinnäytetyön empiirinen osuus ja laadittiin Abc Sär¬kisalmelle kysely, joka koski avauskoulutuksia. Tavoitteena oli saada kaikilta vakituisilta 16 työntekijältä vastaukset, mutta lopullisia vastauksia saatiin yhdek-sän. Vastausaikaa oli kaksi viikkoa. Näistä kyselyn tuloksista koottiin yh¬teenveto, jonka perusteella voi esittää Eekoolle ja Abc Särkisalmelle henkilö¬kunnan mielipide koulutuksista, niiden sisällöstä, tasosta ja organisoinnista. Työn tuloksia analysoitiin Donald Kirkpatrickin ja osittain Pekka Ruohotien arvi-ointimallien perusteella.

Tulokset tutkimuksesta olivat pääpiirteittäin hyvin yksimielisiä, kehitysehdotuk¬set liittyivät samankaltaisiin asioihin ja oltiin tyytyväisiä tiettyihin koulutuksiin. Tulevaisuudessa toivotaan koulutuksilta syventävää ohjausta ja näihin esitettiin kehitysehdotuksia. Toiveissa oli muun muassa, että koulutukset tuotaisiin tule¬vaisuudessa enemmän sinne, missä asiat kohtaavat käytännön, eli työpaikalle tai sen läheisyyteen.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste