Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Aikuisen postoperatiivinen kivunhoitotyö vuodeosastolla

Ekfors, Kristina; Taimi, Paula (2011)

 
Avaa tiedosto
Ekfors_Kristina Taimi_Paula.pdf.pdf (274.5Kt)
Lataukset: 


Ekfors, Kristina
Taimi, Paula
Laurea-ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201102242610
Tiivistelmä
Opinnäytetyömme toteutettiin osana Laurea-ammattikorkeakoulun ja HYKS Silmä-Korvasairaalan Korvaklinikan yhteiseen lasten- ja aikuisten kivunhoitotyön kehittämishankkeeseen.

Tämän kirjallisuuskatsauksen tavoitteena on tuottaa kirjallista tutkittua tietoa kivunhoitomenetelmistä, joita vuodeosastolla työskentelevät hoitotyöntekijät voivat käyttää jokapäiväisessä työssään postoperatiivisella vuodeosastolla. Opinnäytetyömme aineistona ovat Suomessa tehdyt suomenkieliset tutkimukset. Aineisto kerättiin systemaattisella tiedonhaulla tietokannoista ja lisäksi manuaalisella haulla. Aineisto analysoitiin sisällönanalyysillä.

Tärkeimpänä tekijänä kivunhoidossa on kipulääkitys. Muina tärkeinä tekijöinä mainitaan ki-vunlievityksen nopeus, lääkkeenantotapa ja ei-lääkkeellinen kivunhoito. Sairaanhoitajien käyttämiä ei-lääkkeellisiä kivunhoitomenetelmiä olivat fyysisen hoitoympäristön huomioiminen, potilaan viihtyvyyden lisääminen, koulutus, moniammatillinen yhteistyö, vuorovaikutukselliset menetelmät. Näitä menetelmiä ovat emotionaalinen tukeminen, huumori, omaisten huomioiminen, tiedon antaminen, ohjaus, huomion kiinnittäminen kivusta muualle, kylmähoito, asento- ja liikehoito ja nesteiden nauttiminen. Rentoutusta, koskettamista, hengitysharjoituksia tai hierontaa käytettiin vain vähän tai vain osa sairaanhoitajista käytti näitä keinoja kivun lievennyksessä. Tutkimuksemme tulokset perustuu yhteen pro gradu -tutkimukseen ja vuoden 2000 jälkeen tehtyihin ammattikorkeakoulujen opinnäytetöihin.

Ensisijaisesti postoperatiivisen kivun hoidossa käytetään kipulääkkeitä. Selkeät ohjeet ja kokemus koettiin tärkeäksi kivunhoidon toteutuksessa. Hoitajien ammattitaito, tieto ja kokemus, kyky olla läsnä, hoitajien määrä ja rooli nousivat esiin tutkimuksissa merkittävinä osa-alueina kivunhoitotyössä. Hoitajien vähäinen työkokemus, kipulääkkeiden vähäinen tuntemus, ajanpuute ja henkilöstöpula vaikeuttivat kivunhoitoa. Hoitajien rooli on tärkeä kivun arvioinnissa, seurannassa ja kirjauksessa.

Jatkotutkimusehdotuksemme aiheesta on maahanmuuttajien kivunhoitotyö.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste