Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Laurea-ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
  • Näytä viite

Sukupuoleltaan moninaisten lasten kohtaaminen: Minä näen sinut -koulutus ammattilaisille

Aapalahti, Riikka (2019)

 
Avaa tiedosto
Opinnäytetyö Sosionomi AMK Riikka Aapalahti.pdf (3.090Mt)
Lataukset: 


Aapalahti, Riikka
2019
All rights reserved. This publication is copyrighted. You may download, display and print it for Your own personal use. Commercial use is prohibited.
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-202001151284
Tiivistelmä
Tässä opinnäytetyössä tavoitteena oli parantaa ammattilaisten valmiuksia kohdata sukupuoleltaan moninaisia lapsia ja nuoria; näin syntyi Minä näen sinut- koulutus, joka sisälsi niin alan viimeisimpiä tutkimustietoja, kuin käytännön neuvoja sukupuolisensitiiviseen kohtaamiseen.

Tietoperustana oli sukupuolen moninaisuuteen liittyviä suomalaisia ja ulkomaisia tutkimuksia ja kyselyitä. Koulutukseen sisältyi myös oman kokemukseni tuomaa metatietoa. Käytännön esimerkkejä oli käytössä vain sen verran, kun siihen oli saatu lupa esimerkkien ihmisiltä tai heidän vanhemmiltaan. Sukupuoleltaan moninaiset lapset ja nuoret ovat suhteellisesti suuri ryhmä lapsia, joista on kuitenkin hyvin vähän tietoa olemassa. Lasten ja nuorten elämänlaadun kannalta on hyvin tärkeää, että he tulevat kohdatuksi sensitiivisesti.

Toiminnallisen opinnäytetyön tuotoksena oli 2-3 tunnin koulutukseen soveltuva diasarja, josta puolet perustui tutkittuun tietoon ja noin puolessa oli sukupuoleltaan moninaisten lasten ja nuorten kohtaamiseen soveltuvaa tunnepuhetta ja neuvoja kohtaamiseen. Koulutuksia oli seitsemän ja ne kaikki olivat Uudellamaalla.

Koulutuksista kerättiin osallistujilta palautetta ja sen jätti yhteensä 122 koulutettavaa. Arvioinnin perusteella lähes kaikki saivat vastauksia kysymyksiinsä. Yhdessäkään palautteessa koulutusta ei pidetty tarpeettomana. Eniten kiiteltiin koulutuksen asiallisuutta ja vankkaa tietopohjaa, mutta myös tunnepuhetta pidettiin tärkeänä. Parannusehdotuksissa useampi kuulija toivoi koulutukseen sisältyvän enemmän käytännön esimerkkejä. Palautteen perusteella, tarvetta koulutuksille olisi laajemminkin.
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt (Avoin kokoelma)
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste