Hyppää sisältöön
    • Suomeksi
    • På svenska
    • In English
  • Suomi
  • Svenska
  • English
  • Kirjaudu
Hakuohjeet
JavaScript is disabled for your browser. Some features of this site may not work without it.
Näytä viite 
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite
  •   Ammattikorkeakoulut
  • Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
  • Opinnäytetyöt
  • Näytä viite

Carrier Ethernet -palvelut

Korja, Tuomo (2011)

 
Avaa tiedosto
Korja_Tuomo.pdf (588.6Kt)
Lataukset: 


Korja, Tuomo
Kymenlaakson ammattikorkeakoulu
2011
All rights reserved
Näytä kaikki kuvailutiedot
Julkaisun pysyvä osoite on
https://urn.fi/URN:NBN:fi:amk-201104285248
Tiivistelmä
Tämä on Kymen Puhelimen toimeksiantama opinnäytetyö, jossa on hyödynnetty Kymenlaakson ammattikorkeakoulun ja lähialueen palveluntarjoajien yhteisen EAKR-rahoitteisen SimuNet-hankkeen testiverkkoa.

Työn keskeinen tavoite oli perehtyä Carrier Ethernet -palveluihin, ja esittää perusteellisesti yksi vaihtoehto palvelun toteuttamiseksi. Lisäksi tarkoituksena oli perehtyä käytännössä SimuNet-laboratorion reititinlaitteiden palveluinstansseihin ja niiden käyttömahdollisuuksiin valitun vaihtoehdon toteuttamisessa.

Carrier Ethenet -palvelun idea on, että palveluntarjoaja pystyy tarjoamaan Ethernetin asiakkaalle palveluna. Carrier Ethernet -konseptista vastaava Metro Ethernet Ethernet Forum on määritellyt Ethernet-palveluiden toimintaidean ja erilaisia vaihtoehtoja niiden toteuttamiseksi. Palvelutyypit jaetaan kolmeen tyyppiin: E-Line, E-LAN ja E-Tree.

Työssä syvennyttiin erityisesti E-LAN -palvelutyyppiä edustavaan VPLS-tekniikkaan, jolla voidaan yhdistää asiakkaan maantieteellisesti eri paikoissa sijaitsevat yrityksen toimipisteet samaan törmäysalueeseen. Palveluntarjoajan MPLS-runkoverkko näyttää asiakkaan näkökulmasta normaalilta lähiverkkokytkimeltä, joka välittää asiakasliikenteen verkon läpi koskematta sen sisältöön.

Opinnäytetyössä käytiin läpi VPLS-tekniikka niin teorian kuin käytännön tasolla. Työssä esitellään SimuNet-verkon VPLS-toteutus konfiguraatioiden osalta. SimuNet-verkossa VPLS on konfiguroitu Cisco 7600 -sarjan reitittimen ja siihen kiinnitetyn SIP-lisäkortin mahdollistavassa palveluinstanssien määritystilassa. Jokaiselle VPLS-instanssille muodostettiin oma erillisten VLAN- ja MAC-osoiteavaruuksien omaava palveluinstanssi verkon molempiin runkoreitittimiin, joiden välille saatiin lopulta muodostettua toimivat VPLS-yhteydet.

Toimivien VPLS-määritysten lisäksi opinnäytetyön tuloksena syntyi ohjeet palveluinstanssien määrittelytilan käskyistä ja niiden käytöstä. Ohjeita voidaan myöhemmin käyttää apuna niin VPLS-tekniikan kuin muidenkin palveluiden konfiguroinnissa.
 
Kokoelmat
  • Opinnäytetyöt
Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste
 

Selaa kokoelmaa

NimekkeetTekijätJulkaisuajatKoulutusalatAsiasanatUusimmatKokoelmat

Henkilökunnalle

Ammattikorkeakoulujen opinnäytetyöt ja julkaisut
Yhteydenotto | Tietoa käyttöoikeuksista | Tietosuojailmoitus | Saavutettavuusseloste